Čoraz viac ľudí si uvedomuje, že sa oplatí venovať fyzickej aktivite. Aj keď, žiaľ, nie vždy na to máme podmienky. Čo však vlastne môžeme pre seba urobiť? Možností je dosť.

Veľmi obľúbené sú fitness salóny, aerobik, bazény, zumba a bojové športy. Okrem toho môžeme behať, tancovať a robiť veľa iných vecí. Doma môžeme cvičiť kliky, kľuky a záklony. V parkoch môžeme behať, skákať a vykonávať iné cvičenia.

Zumba je zaujímavé spojenie tanca a fitness – biznisu a potešenia. Cvičenia sa konajú s hudbou. Zumba je tanec, ktorý precvičuje mnoho svalových skupín, typicky z hľadiska straty zbytočných kilogramov. Obsahuje ale aj ďalšie prvky na posilnenie jednotlivých svalových skupín.

V posilňovniach makáme hlavne, ale nielen. Nechýbajú ani bežecké pásy. Vo všeobecnosti trénujeme v posilňovni, aby sme posilnili svaly, čo nie je vždy dobré. Ale práve preto máme na výber, aby si každý mohol vybrať niečo pre seba. Môžeme skúsiť aj plávanie alebo ísť na aerobik.

Doma alebo v klube

Pre ľudí, ktorí radi trávia voľný čas aktívne, máme dobrú správu – dnes sa dá cvičiť kdekoľvek. Dokonca aj doma. Vynára sa len otázka, či je lepšie cvičiť doma alebo v klube. Ťažko povedať, všetko má svoje pre a proti.

Cvičenie v klube má mnoho výhod. Cvičíme pod dohľadom profesionálnych inštruktorov a máme profesionálne vybavenie. Atmosféra je väčšinou príjemná, navyše máme kontakt s ľuďmi. To je veľká výhoda cvičenia v kluboch – máme kontakt s inými ľuďmi, môžeme si nájsť zaujímavých priateľov.

Na druhej strane, cvičenie doma má aj mnoho výhod. V prvom rade nie sme limitovaní časovými rámcami. Cvičíme, keď máme čas a chuť. Volíme aj intenzitu. Aj keď takéto cvičenia vyžadujú určité znalosti, dávajú veľkú slobodu. Je to možnosť najmä pre tých, ktorí nemajú čas trénovať v kluboch.

Je teda lepšie cvičiť doma alebo v klube? Neexistuje jednoznačná odpoveď. Všetko závisí najmä od toho, aké sú podmienky.

Domáci tréning svalových skupín

Z času na čas sa oplatí venovať sa fyzickej aktivite. Z rôznych dôvodov. V dnešnej dobe sme zaneprázdnení, a preto sme vystresovaní a unavení. A ironicky, nie vždy máme čas na cvičenie. Našťastie sa dá cvičiť aj doma.

Domáce cvičenie má mnoho výhod. Nie sme limitovaní časovým rámcom – cvičíme, keď môžeme a predovšetkým, keď chceme. Čo však môžeme cvičiť doma? V prvom rade kliky, brušáky a drepy. Každý z týchto cvikov nám umožňuje rozvíjať svalové skupiny. Pri každom z nich budeme mať ploché brucho, silné nohy a vypracované svaly hrudníka, rúk a ramien. Čo sa týka nôh – spevnia sa stehná aj lýtka.

Strečingové cvičenia môžeme vykonávať aj doma. Sú to všetky druhy svahov. Ďalším obľúbeným cvikom je sedenie s nohami natiahnutými pred sebou a bokom a snažiť sa ich dotknúť.
Je dobré, že veľa cvičení môžeme robiť doma bez toho, aby sme chodili do krúžkov. To výrazne zjednodušuje náš život v uponáhľanom svete.