Ak vedieme nehybný životný štýl, môže to pre nás skončiť zle. Ľuďom, ktorí nedbajú na správnu stravu, sedia oveľa častejšie ako ostatní a zároveň využívajú režim oddychu v ľahu, oveľa viac hrozia srdcové choroby, mŕtvica či infarkt. Nie je to nič nové.

Tento životný štýl si vyžaduje okamžitú zmenu a teda nápravu. Fyzická aktivita je dnes absolútne nevyhnutná, hoci len v minimálnej miere. Môžete chodiť na dlhé prechádzky, robiť gymnastiku alebo vykonávať rôzne aeróbne cvičenia. Cvičiť sa dá všade. V parku pri prechádzke, doma pri televízii alebo na rodinných ihriskách.

Môžete behať, robiť kliky a drepy a v zime popoludní môžete aj kosiť trávu alebo odpratávať sneh. Každý ďalší pohyb nad rámec toho, čo robíme štandardne, nám môže pomôcť zostať dlhšie zdravými. A oplatí sa začať odteraz. Nič nesmiete odkladať na zajtra. Nápad na cvičenie nájdete na online portáloch, ale môžete skúsiť aj niečo, čo bude zdravé cvičenie.

Domáce cvičenia

Hlavnou výhodou domáceho cvičenia je, že ho môžete vykonávať kedykoľvek. Každý, kto vyskúšal takéto riešenie, rýchlo pochopil, že to nie je také jednoduché. Za slobodu voľby treba platiť dôslednosťou, mobilizáciou a vytrvalosťou. Zakúpením permanentky na fyzické hodiny sa zaväzujeme k ich účasti.

V prvom rade nechceme prísť o ťažko zarobené groše. Cvičenie doma je však niečo úplne iné. Nečaká nás tu žiaden inštruktor. My sami sme organizátorom tried a kontrolórom dosiahnutého pokroku. Môžete si predstaviť nejaký systém odmeňovania.

Odmeny by mali byť nejedlé, no za mesačné cvičenie si môžete napríklad kúpiť niečo pekné alebo ísť na masáž. Cvičenie doma vám však umožňuje prispôsobiť rytmus a záťaž vašim schopnostiam. Okrem toho sám rozhoduje o vybranej hudbe či mieste na cvičenie. Niektorí si vyberajú vlastnú záhradu alebo park, čo vytvára skvelú príležitosť na okysličenie.

Sed-ľahy, kliky a drepy – základné cviky

Ľudia, ktorí sa snažia udržiavať svoje telo v dobrej fyzickej kondícii, veľmi dobre vedia, že fyzická aktivita je na to absolútne nevyhnutná. Na to, aby ste sa udržali vo forme, nemusíte ani chodiť do posilňovne. Stačí vykonať tri základné fyzické cvičenia, ktoré posilnia všetky časti nášho tela.

K dokonalému vytvarovaniu brušného svalstva napomáhajú brušáky, cvik zahŕňajúci zdvíhanie hlavy a trupu z polohy na chrbte. Push-up, teda zdvíhanie tela na rukách z ľahu čelom k podlahe – dokonale podporuje svaly rúk, najmä dôležité bicepsy. Na druhej strane drepy dávajú zabrať všetkým svalom nôh a zahrievajú sa do červena.

Aby ste si užili dobrú fyzickú kondíciu, stačí vykonať niekoľko sérií takýchto cvičení každý deň. Ak si chceme zlepšiť kondíciu, mali by sme tieto cviky vykonávať v sériách s kratšími intervalmi. Čím rýchlejšie vykonáme niekoľko sérií cvikov, tým viac popracujeme na svojej kondícii. Na záver je vhodné dodať, že v závislosti od potreby existuje niekoľko typov push-up cvičení.