Jednou z foriem silových cvičení, ktoré si v poslednej dobe získavajú na obľube, je tzv delený tréning na svalovú hmotu. Je to veľmi náročná forma tréningu, ale dáva veľmi dobré výsledky. Split tréning je niečo, čo by amatéri nemali skúšať, mali by ste už mať nejaké skúsenosti, aby ste z tejto formy cvičenia mohli ťažiť. V tejto podobe ide najmä o rozdelenie nášho tela na časti a precvičenie každej jeho časti v iný deň.

Takže to chce skúsenosti, aby ste sa vyhli akýmkoľvek zraneniam a dobre precvičili všetky svaly. Toto školenie zahŕňa okrem iného. cviky s činkou, príťahy a kľuky. Zvyčajne cvičíte 4 alebo viackrát týždenne, pričom každý deň zaťažíte iba jednu alebo dve svalové skupiny.

Každý by mal vypracovať takýto plán so starostlivosťou odborníka, ktorý sa v danej problematike vyzná. Inak sa namiesto skvelých výsledkov budeme sťažovať len na zranenia a bolesti svalov. Tento tréning nám pri dobrej aplikácii umožňuje dosiahnuť skvelú postavu a zvýšený výkon.

ABS tréning

Každý, kto sníva o perfektne plochom a svalnatom bruchu, sa musí naučiť o ABS tréningu. Všetky cvičenia v tomto pláne sú navrhnuté tak, aby tieto svaly precvičili rýchlo a efektívne. Každý, kto siahne po zostave cvikov ABS a dodržiava zásady zdravej výživy, by mal očakávať uspokojivé výsledky.

Tréning s plochým bruchom je špecifická tréningová rutina. Brušné svaly sa rýchlejšie regenerujú, takže na nich môžete pracovať častejšie ako na iných partiách. To samozrejme neznamená, že by sme mali brucho precvičovať niekoľkokrát do týždňa. Začiatočníci by sa mali obmedziť na dva tréningy týždenne a pokročilí – 3 sedenia.

Pri ABS tréningu je dôležité dodržať správnu postupnosť cvikov: najprv spodné svaly, potom bočné svaly, aby sa dokončil tréning priamych svalov. V každej sérii cvikov sa cvičí jedna skupina a druhá sa používa ako stabilizátor. Najlepšie cviky na brušné svaly sú bicykel, plank alebo zdvíhanie od kolena k hrudníku.

Kardio tréning v telocvični

Jednou z najpopulárnejších foriem tréningu je v súčasnosti tzv kardio tréning, teda posilnenie našej výkonnosti. Majú tiež mnoho ďalších výhod, napr vám pomôže schudnúť zbytočné kilogramy. Najobľúbenejšie disciplíny sú tu jogging a cyklistika.

Nie každý má však rád alebo môže cvičiť vonku. Neexistujú však žiadne kontraindikácie nerobiť kardio tréning v telocvični. Plán takýchto cvičení môže zahŕňať okrem iného. bežecký pás a stacionárny bicykel, ktoré fungujú rovnako ako tréning vonku. Niekedy sú aj zdravšie, najmä pri súčasných problémoch miest so smogom.

Kardio tréningový plán v telocvični môže obsahovať aj iné cvičenia. Výborným prístrojom je veslársky ergometer, ktorý umožňuje rozvoj mnohých svalových skupín a zároveň ide o intenzívny vytrvalostný tréning. Cvičiť by sme mali asi 3-krát týždenne, každý asi pol hodiny. Musíte však pamätať na to, že cvičenia by mali byť intenzívne, inak rýchlo nedosiahneme požadované výsledky.