Veľmi často, keď chceme schudnúť, začneme s cvičením. Samozrejme, je to určite dobrý krok, no naša váha tie menšie čísla vôbec nemusí ukazovať. Prečo sa to deje?

Cvičenie vám nemusí priniesť uspokojivé výsledky, ak ho neskombinujete so správnou výživou. Aj keď si vyberieme kardio tréning, ktorý je zameraný na spaľovanie kalórií, naša hmotnosť sa nemusí meniť. Je to preto, že aby bolo cvičenie plne účinné, musíme zabezpečiť negatívnu kalorickú rovnováhu. To znamená, že pri chudnutí by sme mali prijať menej kalórií, ako je naša súčasná váha. Rovnako je to aj so silovými cvičeniami. Aby boli svaly viditeľné, musíte spáliť tuk, ktorý ich pokrýva. Až potom si môžeme všimnúť účinky našich cvičení.

Zdravá, vyvážená strava a systematické cvičenie idú vždy ruka v ruke. Bez správnej výživy nie sme schopní schudnúť, zatiaľ čo nedostatok pohybu nám nedovolí vytvarovať si postavu. Nemali by ste sa sústrediť na boj len na jednom fronte.

Intervaly – cvičenia pre zaneprázdnených ľudí

Kto nesníva o spaľovaní kalórií bez toho, aby niečo urobil? To je možné. Samozrejme, nie je to také jednoduché, pretože sa najprv musíte poriadne zapotiť.

Určite pomôže aj intervalový tréning, takzvaný HIIT. Spočíva v striedaní cvičení rôznej intenzity. Príkladom je beh, pri ktorom po určitom čase šprintujeme len na jogging. To umožňuje telu dočasne odpočívať a zároveň pokračovať v pohybe. Zaujímavé je, že po tréningu spálime viac kalórií ako pri cvičení. Oplatí sa im teda venovať ráno, aby ste mali nabitý metabolizmus po celý deň. Kalórie potom môžeme spaľovať neustále, bez ohľadu na to, čo robíme.

Intervalový tréning tiež nevyžaduje veľké množstvo času. Niekoľko minút denne počas dvoch alebo troch dní v týždni je viac než dosť. Na webe nájdete rôzne typy tréningov spolu s návodmi, ako ich vykonávať. Zostáva len vybrať si ten správny pre vás a pomôcť vášmu telu spaľovať kalórie. Pred začatím liečby sa však oplatí porozprávať sa so svojím lekárom.

Tabata- cvičenie pre zaneprázdnených ľudí

Nedostatok času a veľa povinností je najčastejšou výhovorkou na ospravedlnenie pár kíl navyše. Cvičenie a zdravý životný štýl však nezaberú dlhé hodiny. Tabata je ideálne cvičenie pre všetkých, ktorí si myslia, že svoje telo zanedbávajú pre nedostatok času.

Tento tréning je variáciou kardio cvičenia trvajúceho len 4 minúty. Samozrejme, aby to prinieslo očakávané výsledky, je potrebné absolvovať niekoľkominútovú rozcvičku, ktorá vás ochráni aj pred rôznymi zraneniami. Tabata tréning má však kontraindikácie. Patrí medzi ne nadváha a kardiovaskulárne ochorenia. Tabata je tréning zameraný hlavne na spaľovanie tukov, takže ľudia s tukom na určitých partiách tela sa nemusia báť, že namiesto chudnutia si pod ním vytvoria neviditeľné svaly.

Tabata je skvelé cvičenie, no treba pamätať na to, že chudnutie je založené aj na vyváženej strave. Bez nej ani ten najlepší tréning nemusí priniesť očakávané výsledky.