Kardio je tréning, ktorý stimuluje srdce k zvýšenej námahe. Systematický tréning tohto typu posilňuje srdce, čo mu umožňuje pumpovať viac krvi a zásobovať bunky väčším množstvom kyslíka. Vďaka tomu sa môžete cítiť lepšie, zlepšiť metabolizmus a znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení.
Kardio tréning je veľmi prospešný aj pre všetkých chudnúcich ľudí, pretože pri takýchto cvičeniach telo začína čerpať energiu z tukových zásob. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov, mierne kardio cvičenie trvá aspoň pol hodiny. Je potrebné pripomenúť, že samotná strava nestačí.
Medzi najobľúbenejšie kardio cvičenia patrí napríklad bicyklovanie, beh, plávanie, chôdza. Cvičiť sa dá aj na rôznych zariadeniach, ako je stepper, bežiaci pás, crossový trenažér, ale stačí aj obyčajné švihadlo. Ľudia, ktorí chcú schudnúť, by si mali pamätať, že mierne cvičenie je najúčinnejšie, pretože najlepšie spaľuje tuk.
Ako začať behať?
Beh je veľmi prospešný pre vaše zdravie a postavu, pretože dokonale spaľuje zbytočné kilogramy. Žiaľ, vypestovanie si tohto návyku je pre mnohých ľudí vážnou výzvou. Čo robiť, aby ste behali systematicky? V prvom rade stojí za to začať s jasným cieľom.
Cieľ nemusí byť vôbec ambiciózny, ale mal by byť reálny, ako zhodiť pár kíl. Ďalším krokom je investícia do dobrej obuvi – je to prakticky jediný výdavok, ktorý musíte vynaložiť, aby ste začali behať. Dobrou voľbou je len obuv špeciálne navrhnutá na beh, pretože je vybavená špeciálnymi systémami tlmenia nárazov na ochranu chodidla.
Prvé tréningy môžu byť ťažké kvôli únave a bolestivosti. Aby ste zmiernili nepríjemné príznaky, mali by ste sa pred behom zahriať a po tréningu sa ponaťahovať. Vďaka tomu bude telo lepšie pripravené na cvičenie a vy nebudete musieť na druhý deň riešiť nepríjemnú bolesť svalov.
Cvičiť doma alebo v posilňovni?
Cvičenia doma sú praktickým riešením – dajú sa robiť kedykoľvek a nemusíte strácať čas dochádzaním. Toto riešenie samozrejme šetrí aj peniaze, pretože ich nemusíte míňať na lístky do posilňovne. Hodinu tréningu je možné flexibilne prispôsobiť vlastným schopnostiam.
Je však potrebné vziať do úvahy, že tréning doma má aj niekoľko nevýhod. V prvom rade nie každý má vhodné podmienky. Na cvičenie si treba nájsť dostatok miesta, hrozbou sú hrany nábytku, lustre a šmykľavé podlahy. Fitness štúdiá sú špeciálne upravené tak, aby minimalizovali riziko nehôd počas tréningu.
Doma je tiež nemožné využiť odborné poradenstvo pri výbere správnych cvikov, ktoré budú prispôsobené vašim individuálnym schopnostiam. To je veľmi dôležité napríklad pre začiatočníkov. Špecialista pomôže prispôsobiť úroveň tréningu aktuálnemu stavu tak, aby vynaložené úsilie prinášalo optimálne výsledky a zároveň neohrozovalo zdravie.