Pri dodržiavaní zásad zdravého životného štýlu by ste sa mali zamerať na pohybovú aktivitu, ktorá je optimálna pre váš vek a kondíciu. Na rozdiel od zdania, nie vždy viac športu znamená lepšie výsledky. Telo potrebuje oddych a regeneráciu. Bez toho sa námaha navyše stáva len príťažou. Namiesto toho, aby ju podporoval, začne telo oslabovať.

Bude to škodlivé aj pre psychiku. Preto by ste mali staviť na regeneráciu. Nevyhnutná je v jej prípade správna strava, oddych a samozrejme dopĺňanie tekutín. Ak siahnete po produktoch bohatých na bielkoviny a sacharidy, môžete znížiť rozsah menších svalových zranení, ktoré sprevádzajú každú väčšiu námahu.

Aby sa celé telo a presnejšie svalové tkanivo mohlo úplne zregenerovať, je nevyhnutné mať dostatok spánku. Bez nej budú následky aj tvrdého tréningu nielen mizerné, ale aj nebezpečné. Na záver pár slov o vode. Cvičením toho veľa strácate, preto by ste nemali zabúdať na hydratáciu ako počas tréningu, tak aj po ňom.

Alkohol a zdravie

Častá konzumácia alkoholických nápojov sa môže celkom rýchlo prejaviť na našom zdraví, najmä ak trpíme špecifickými chronickými ochoreniami. Ak nám teda záleží na správnom zdraví, mali by sme konzumáciu tohto druhu nápojov obmedziť. To však neznamená, že ich musíme úplne opustiť.

Pohárik suchého červeného vína môže dokonca pozitívne ovplyvniť mnohé aspekty nášho zdravia, vrátane obehového systému. Ak však pravidelne konzumujeme priveľa piva alebo silnejšieho alkoholu, môžeme čeliť mnohým zdravotným problémom. Môžete tu spomenúť napríklad srdcové problémy alebo hypertenziu.

A čo viac, alkohol zabíja sivé bunky, čo obzvlášť stojí za pozornosť. Pokiaľ ide o pivo, jeho pitie môže rýchlo viesť k nadváhe – tuk sa bude ukladať predovšetkým v oblasti brucha. Alkohol navyše pre náš organizmus príliš zaťažuje, o čom svedčí aj jeho dlhodobá prítomnosť v krvi.

Aký je najzdravší sen?

Zdravý a dlhý spánok je nevyhnutný pre kondíciu každého človeka. Z toho vyplýva, že jeho dĺžku netreba podceňovať, aj keď máme extrémne nabitý program a z profesionálnych dôvodov hodláme spánok zredukovať na minimum. Najlepšie je spať okolo osem hodín, no nezáleží len na tom, koľko spánku je dôležité.

Je tiež veľmi dôležité ísť spať pred polnocou. Pre optimálne podmienky je najlepšie zaspať okolo 22:00. O tú správnu atmosféru v našej spálni sa tiež oplatí postarať. Je povinné vetrať celú miestnosť, pretože čerstvý vzduch ovplyvňuje aj kvalitu nášho spánku. Bohužiaľ, veľa ľudí má problémy s nespavosťou.

Príčinou je často pitie kávy alebo sledovanie televízie tesne pred zaspaním. Nemožno poprieť, že vyššie spomenuté faktory môžu mať na organizmus povzbudzujúci účinok a stať sa prekážkou na ceste k zdravému a hodnotnému odpočinku. Poďme sa teda bližšie pozrieť na naše spánkové návyky.