Aj keď je pre ľudí všetkých vekových kategórií dôležité, aby zostali zdraví, pre starších ľudí je obzvlášť dôležité, aby si udržiavali zdravé stravovacie návyky a zostali aktívni, čo je dôležité pri prevencii chronických ochorení, ako je cukrovka, srdcové choroby a rakovina. Praktizovaním zdravších životných návykov si seniori môžu udržať zdravú váhu, vyhnúť sa depresii a byť duševne zdraví. Tí, ktorí sa podieľajú na starostlivosti o starších ľudí, by si mali byť vedomí týchto zdravých životných praktík a podporovať a uľahčovať ich tým, o ktorých sa starajú.

Ak ste tiež senior, pamätajte – nevynechávajte jedlá. Je dôležité pravidelne jesť, aby ste si udržali zdravý metabolizmus, aby ste odolali nutkaniu jesť tučné jedlá. Choďte na stravu s vysokým obsahom vlákniny. Konzumáciou potravín, ako je celozrnný chlieb, fazuľa, zelenina a ovocie, môžete znížiť náchylnosť na cukrovku a srdcové choroby. Stojí za to naučiť sa o tejto téme čo najviac a používať ju.

Po prvé, nechcem, aby ľudia zívali pri myšlienke na ďalší nudný text, ktorý káže trest pre každého, kto skutočne rád jedáva. V skutočnosti dúfam, že rozptýlim všeobecne rozšírené, ale úplne falošné presvedčenie, že zdravé stravovanie a príjemné stravovanie sú úplne protichodné.

Zdravý životný štýl

Zdravá strava je len predjedlo, ktoré vám ukáže, na čo treba pri zdravom životnom štýle myslieť. Okrem toho je dôležité vyhýbať sa niektorým potravinám, ktoré otvárajú veľa možností pre nezdravý život.

Človek môže mať úžitok z konzumácie zdravých potravín a viesť normálny a zdravý život, ak má úplný úžitok zo zdravého životného štýlu a stravovania. Výhody konzumácie potravín, ktoré ponúkajú obrovské výhody, sú známe ľuďom, ktorí vedú veľmi zdravý životný štýl. Väčšina ľudí na tomto svete nikdy nebude schopná pochopiť hodnotu výživy kvôli populárnej kultúre rýchleho občerstvenia.

Keďže svet ide veľmi rýchlo, väčšina ľudí odmieta výživný životný štýl a v dôsledku toho vznikajú vážne zdravotné problémy. Taká je celá ľudská spoločnosť v tomto modernom svete. Výhody zdravého stravovania a výberu zdravšieho životného štýlu sú teda nevyhnutnosťou pre každého, kto chce na tomto svete bez prerušenia lepšie zdravie.

Ovocie je zárukou zdravia

Poliaci jedia príliš málo ovocia. Sme síce sadová veľmoc, no na našich stoloch je na úkor zdravia stále málo ovocia. Ovocie je pokladnicou vitamínov a vlákniny. Vitamín C, betakarotén a bioflavonidy (tzv. vitamín P) sú nenahraditeľné v protirakovinovej profylaxii. Draslík prítomný v ovocí reguluje prácu obehového systému. Najväčším bohatstvom ovocia je pektín.

Znižujú cholesterol a odstraňujú ťažké kovy z krvného obehu. Konzumácia ovocia reguluje metabolizmus a zabraňuje hnačke a zápche. Najviac vlákniny je v šupke ovocia, preto by sme ho nemali šúpať. Ovocie chutí najlepšie a je najvýživnejšie, keď sa konzumuje surové. Poďme si teda pripraviť ovocné smoothie, šťavy a pyré. V lete sa oplatí pripraviť sorbety, ktoré sú menej kalorické ako zmrzlina a na ich prípravu stačí rozmixované ovocie a lyžička cukru.

Rodinné akcie a vianočné večierky budú spestrené pečivom, s použitím čerstvého alebo mrazeného ovocia. A najrýchlejším dezertom je pečené jablko. Pridajme k tomu hrozienka a datle a vznikne nám vynikajúci dezert. Keď ho naplníme ryžou a posypeme škoricou, tejto maškrte neodolajú ani maškrtní jedáci.