Pre správne fungovanie potrebuje každé telo primerané množstvo vitamínov a minerálov. Práve vďaka nim človek získava imunitu voči chorobám a správne sa vyvíja. Odborníci na výživu stanovili pre každú z týchto zložiek určité normy, ktoré sa musia dodržiavať, pretože dlhodobý nedostatok alebo nadbytok vitamínov môže mať pre telo vážne následky. Mali by ste si však uvedomiť, že normy platia pre dospelého človeka so zdravou hmotnosťou, zdravým a umierneným životným štýlom. Ak sme teda oslabení, chorí, vedieme intenzívny alebo sedavý spôsob života, sme deti alebo seniori – telo má úplne iné potreby.

Vitamíny a minerály najlepšie získate z vyváženej stravy, v ktorej hrá dôležitú úlohu zelenina a ovocie. Ak z nejakého dôvodu nie sme schopní dodať telu správne množstvo týchto zložiek, potom sa oplatí konzumovať doplnky stravy vo forme tabliet, tekutín alebo kapsúl. Vždy sa však vopred oplatí vyhľadať radu odborného lekára.

Kedy by ste mali užívať doplnky stravy?

O tom, že vitamíny a minerály sú pre správne zdravie človeka potrebné, netreba nikoho presviedčať. Nie vždy ich však telu dokážeme dodať pomocou stravy v správnom množstve. Potom prichádzajú na rad doplnky stravy, ktoré chýbajúce zložky dodajú vo forme kapsúl, tabliet atď.

V akých situáciách je potrebná suplementácia v strave?
Doplnky stravy by mali užívať predovšetkým ľudia, ktorí vedú intenzívny životný štýl, najmä športovci a kulturisti. Navyše je to riešenie, ktoré potrebujú ľudia, ktorí sú na nízkoenergetickej diéte alebo diéte, ktorá vylučuje určité skupiny surovín, napríklad múku, mlieko alebo mäso. Väčšiu požiadavku na niektoré zložky majú aj deti, tehotné a postmenopauzálne ženy.

Pri chronických ochoreniach, užívaní liekov či iných pochybnostiach je potrebné rozhodnutie o konzumácii doplnkov konzultovať s odborným lekárom, aby sa predišlo možným komplikáciám.

Môže byť suplementácia nebezpečná?

Reklamy na nás neustále útočia informáciami, aké dôležité je pre ľudský organizmus prijímať doplnky stravy, teda vitamíny a minerály. Ukazuje sa, že väčšina z nás potrebuje horčík, vápnik, železo a mnoho ďalších zložiek. Kým však siahneme po tabletkách a iných formách suplementácie, zistime, či sa ukáže, že je to pre telo nielen potrebné, ale aj bezpečné.

Kedy môžu byť doplnky nebezpečné?
V prvom rade si treba dávať pozor pri chronických ochoreniach (napr. ochorenia obličiek, tráviaceho ústrojenstva či rakovina) a pri užívaní liekov. Môžu interagovať s doplnkami, čo môže viesť k rôznym typom ochorení. Takéto interakcie sa vyskytujú najmä s protirakovinovými liekmi. V takýchto situáciách treba užívanie doplnkov konzultovať s odborným lekárom. Treba si uvedomiť aj to, že niektoré živiny znižujú vstrebávanie iných živín telom. Preto je dôležité, aby ste svoje doplnky vždy užívali s mierou.