O tom, že vitamíny a minerály sú pre správne zdravie človeka potrebné, netreba nikoho presviedčať. Nie vždy ich však telu dokážeme dodať pomocou stravy v správnom množstve. Potom prichádzajú na rad doplnky stravy, ktoré chýbajúce zložky dodajú vo forme kapsúl, tabliet atď.

V akých situáciách je potrebná suplementácia v strave?
Doplnky stravy by mali užívať predovšetkým ľudia, ktorí vedú intenzívny životný štýl, najmä športovci a kulturisti. Navyše je to riešenie, ktoré potrebujú ľudia, ktorí sú na nízkoenergetickej diéte alebo diéte, ktorá vylučuje určité skupiny surovín, napríklad múku, mlieko alebo mäso. Väčšiu požiadavku na niektoré zložky majú aj deti, tehotné a postmenopauzálne ženy.

Pri chronických ochoreniach, užívaní liekov či iných pochybnostiach je potrebné rozhodnutie o konzumácii doplnkov konzultovať s odborným lekárom, aby sa predišlo možným komplikáciám.

Aké ingrediencie potrebujú športovci?

Doplnky stravy – teda vitamíny a minerály – a špeciálne živiny by mali byť základnou zložkou stravy každého človeka, ktorý sa venuje intenzívnej fyzickej aktivite. Takýto organizmus má väčšiu potrebu mnohých zložiek, ktoré je ťažké zabezpečiť v správnom množstve každodennou stravou. A aké zložky tvoria hlavné zložky športovej výživy?

Proteíny – aminokyseliny, ktoré ovplyvňujú syntézu bielkovín. Sú zodpovedné za nárast svalovej hmoty, no predovšetkým sú základným stavebným kameňom každého organizmu.

Kreatín – ovplyvňuje štruktúru aj silu svalov. Najlepšie výsledky poskytuje v kombinácii s beta-alanínom.

Beta-alanín – zlepšuje nielen výkonnosť kreatínu, ale aj odďaľuje únavu, vďaka čomu je tréning efektívnejší.

Kofeín – oplatí sa ho prijímať aj v inej forme ako sladenú kávu.
Kofeín stimuluje telo, čím znižuje únavu a ospalosť.

Omega-3 mastné kyseliny – táto zložka stravy ovplyvňuje rast čistej svalovej hmoty a tiež znižuje množstvo existujúceho tukového tkaniva.

Proteín pre športovcov

Ľudia, ktorí vykonávajú intenzívnu fyzickú námahu – najmä športovci a kulturisti – musia vďaka cvičeniu užívať nielen vyváženú stravu, ale aj doplnky a špeciálne živiny, ktoré telu dopĺňajú chýbajúce vitamíny a minerály. Základnou zložkou, o ktorú musí byť strava takýchto ľudí obohatená, sú bielkoviny.

Význam bielkovín pre športovcov
Bielkoviny sú jedným zo základných stavebných kameňov ľudského tela a ich nedostatok vedie k vážnym zdravotným problémom. V prípade športovcov a najmä kulturistov majú proteíny ešte jeden význam – umožňujú efektívny rast svalovej hmoty bez použitia dopingu.

Koľko bielkovín?
Množstvo bielkovín, ktoré by sa malo každý deň prijať, závisí od tela. Normy platia pre deti, iní sú dospelí a iné odporúčania majú tehotné ženy. Pokiaľ ide o kulturistov, predpokladá sa, že potrebujú okolo 2g bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti, čo je ťažké dosiahnuť bez podpory živín a doplnkov stravy.