Budovanie primeranej telesnej hmotnosti je dlhý proces, ale je ziskový. Aby ste dosiahli želané výsledky, musíte sa však držať príslušných zásad a pravidiel správneho stravovania. Prvým pravidlom je poskytnúť telu správne množstvo bielkovín.

Odborníci naznačujú, že na každý kilogram tela by mali pripadať asi 2 gramy bielkovín. Je dôležité, aby to boli plnohodnotné bielkoviny a obsahovali aminokyseliny, ktoré sú najdôležitejšie pri budovaní svalovej hmoty. Ide najmä o aminokyseliny obsiahnuté v živočíšnych bielkovinách, no oveľa menej často v rastlinných. Nie je vhodné neustále konzumovať bielkoviny vo forme vajec alebo mäsa. Odporúča sa vhodná strava, ktorá kombinuje oba druhy bielkovín.

Ak nie je možné dodržiavať správnu výživu, budú užitočné živiny pre športovcov. Široká škála produktov vám umožní vybrať si niečo šité na mieru vašim individuálnym potrebám – suplementy okrem bielkovín obsahujú aj cenné vitamíny a mikroelementy. Tu však poznámka: konzumácia suplementov by mala prebiehať pod dohľadom skúseného fitness odborníka na výživu alebo špecialistu na vysokobielkovinovú diétu.

Kondicionéry na sochárstvo

Súčasné médiá propagujú zdravý životný štýl aj krásne štíhle ženské telá a vyrysované mužské hrudníky. Titulné fotografie upútajú čitateľov pohľad a naznačujú, že fotografia, na ktorú sa pozerá, predstavuje dokonalého muža. Nie každý chce byť kulturista, takže nie každý potrebuje masové suplementy.

Produkt podporujúci dosiahnutie cieľa takzvaného six-packu alebo hrudného svalstva sú živinami pre plastiku. Tieto bielkoviny alebo produkty s vysokým obsahom bielkovín vám pomôžu budovať svalovú hmotu bez toho, aby ste zároveň zvýšili svoju telesnú hmotnosť. Pomáhajú kontrolovať rast svalov a ich vytrvalosť. Sú tiež výborným zdrojom bielkovín. Neobsahujú tuk.

Formujúce živiny vám pomôžu rýchlo sa zotaviť po tréningu a chrániť pred svalovým katabolizmom. Rovnako ako v prípade hromadných doplnkov, mali by ste pamätať na to, aby ste tento doplnok nepoužívali nadmerne. Často sa výrobcovia takýchto produktov predháňajú vo vymýšľaní príchutí doplnkov a ich vylepšovaní, napríklad pridávaním prírodných sladidiel namiesto obľúbeného aspartamu.

Proteínové doplnky

Bielkoviny sú základným stavebným kameňom nášho tela, tvoria 80% bezvodej telesnej hmotnosti. Je hlavným materiálom svalových vlákien, a teda je zodpovedný za rozvoj svalovej hmoty, určuje jej pružnosť.

Proteínové doplnky používajú športovci a kulturisti, aby uspokojili vysoký dopyt po tejto zložke v tele. Konzumácia bielkovín vo veľkých množstvách spôsobuje výrazné zvýšenie metabolizmu, takže je možné ich užívať v obdobiach špecifickej diéty.

Bielkoviny v živinách možno rozdeliť do niekoľkých typov. Prvým je srvátkový proteín, ktorý sa v tele vstrebáva najrýchlejšie. Je dostupný ako prášok. Ďalším je mliečny kazeín, ktorý sa telom pomaly vstrebáva, takže sa ľahko konzumuje ako jedlo pred spaním. Ďalšie dva proteíny sú vaječný proteín a sójový proteín, ktorý je ideálny pre ľudí, ktorí nejedia živočíšne potraviny.

Lekári zdôrazňujú, že najlepšie sa vstrebáva bielkovinová hydroizolácia, teda bielkoviny rozložené na najjednoduchšie časti: peptidy a aminokyseliny.