V prípade športovcov zameraných na rýchle budovanie svalovej hmoty je potrebné nastaviť vhodný cvičebný program a správnu stravu. Musí sa vybrať v súlade s potrebami tela.

Ak však niekto chce dosiahnuť požadované výsledky rýchlejšie, môže dodatočne použiť špeciálne živiny a doplnky ako doplnok. Tie však treba kupovať a prijímať s rozumom. Nakupujeme ich len od renomovaných výrobcov, najlepšie v špecializovaných predajniach s ponukou prípravkov pre športovcov.

Neobjednávajte si cez internet prípravky, ktoré sa vám z nejakého dôvodu zdajú podozrivé – napr. nemajú konkrétny názov, názov firmy, výrobcu, predajcovia ponúkajú úžasné výsledky bez námahy – bohužiaľ neexistujú žiadne zázraky a musíte dodržiavať všetky pravidlá – t.j. tréning, strava a prípadné doplnky – skvelé výsledky nedosiahneme, ak nebudeme pravidelne cvičiť a správne sa stravovať. Preto sa tomuto typu prípravkov – podozrivých – treba vyhýbať.

Živiny pre tých, ktorí chcú vybudovať pôsobivú muskulatúru

Mnoho mužov chodí do posilňovne nielen preto, aby sa starali o svoju fyzickú kondíciu, zdravie a zlepšovali si formu. Niektoré z nich sú jednoducho zamerané na budovanie pôsobivej svalovej hmoty. V tomto prípade je obzvlášť dôležitá strava.

Musia dbať na to, aby dodržiavali správne vyváženú stravu. Nedokážu sa postarať o prijímanie celotelových jedál, ale ide o to, aby boli zložené tak, aby bol viditeľný nárast svalovej hmoty, nie tuku. Ak sa niekto snaží cvičiť už nejaký čas, jedáva stravu bohatú na produkty s obsahom bielkovín – pretože je to stavebný kameň svalov, no stále nevidí účinky, ktoré na začiatku očakával. Vtedy sa oplatí siahnuť po špeciálnych prípravkoch. Obsahujú správne vyvážené zložky.

Oplatí sa siahnuť po prípravkoch a kondicionéroch od renomovaných výrobcov. Ideálne by bolo, keby obsahovali hlavne srvátkový proteín – telom dokonale vstrebateľný – alebo napríklad v prípade vegetariánov – proteín získaný zo sóje.

Sacharidové živiny

Strašiť nás sacharidmi je obľúbenou činnosťou všetkých dietárov. Zabúdajú, že keby sme ich nepotrebovali, v prírode by neexistovali. Sú dôležité najmä pre ľudí, ktorí bojujú o pôsobivú postavu.

Diéta

Sacharidy sa neodporúčajú všetkým ľuďom, ktorí držia prísnu diétu na zníženie telesného tuku. Je to spôsobené tým, že poskytuje okamžitú dávku energie, ktorá sa však veľmi rýchlo spáli. Vyžaduje si to teda ďalší doplnok, a teda ďalšiu porciu kalórií prijatú s jedlom.

Doplnky

Ľudia, ktorí pracujú na zvýšení svalovej hmoty, by mali voľne jesť sacharidy. Môžu ich užívať aj vo forme doplnkov. Dychtivo sa vyberajú z niekoľkých jednoduchých dôvodov:

  • telo ich ľahko prijíma,
  • vďaka nim je dodávka energie okamžitá,
  • umožňujú rýchly rast svalového tkaniva.