Doplnky stravy nájdeme v každej lekárni, drogérii aj obyčajnom obchode. V poslednej dobe sa tešia veľkej obľube a používa ich veľké množstvo ľudí. Treba si však položiť otázku, či doplnky stravy skutočne fungujú, a ak áno, aké účinky vlastne prinášajú.

V skutočnosti žiadny doplnok stravy nie je zázračný liek, vďaka ktorému zrazu bez námahy schudneme a vlasy budú o 10 centimetrov dlhšie. Na všetko potrebujeme trochu viac času, musíme byť vytrvalejší pri dosahovaní svojich cieľov. Ďalším problémom, ktorý tu vyvstáva, je skutočnosť, že doplnky nie sú medicínsky produkt, obsahujú dobrú zložku, bylinné extrakty, ale nebudú fungovať ako zázračná látka na všetky naše neduhy a problémy.

Určite sa takéto produkty nedajú vylúčiť, pretože dodatočná konzumácia vitamínu B, ktorý v našej strave chýba, alebo podpora organizmu rôznymi bylinkami, nie je zlá. Len to treba vedieť skombinovať so zdravým životným štýlom, teda stravou, cvičením, zdravými návykmi.

Doplnky v zdravej výžive

Doplnky stravy sú zložky vytvorené umelo, aby bol človek zdravý. Nie vždy sa o ňu správne stará, a preto tieto doplnky dokonale pomáhajú. V prvom rade dopĺňajú stravu o veľmi výživné zložky ako vitamíny či stopové prvky.

Môžu byť vo forme tabliet, vo vode rozpustných práškov alebo tekutín. Každý doplnok obsahuje sadu ďalších vitamínov, takže musíte vedieť, čo kupujete. Niekedy chýba len jedna zložka a vtedy sa to oplatí kúpiť ako tablety. Na medicínskom trhu sú dostupné magnézium s vitamínmi B6 alebo zinok a potom ho môžete užívať mesiac.

Je to tiež všetko spolu a potom takáto zostava doplní v tele to, čo chýba, ale o tom rozhodne lekár. Existujú aj doplnky stravy, ktoré sú určené na chudnutie, spaľovanie tukov, vyrovnávanie metabolizmu ako aj naberanie svalovej hmoty. Veľké dávky berú ľudia, ktorí cvičia, chodia do fitness klubu aj do posilňovne. To má dobré výhody, pretože cvičenie si tiež vyžaduje doplnenie zložiek.

Nie vždy musíte užívať doplnky

Doplnky stravy sú doslova všade, aj v kiosku sa dajú kúpiť nejaké a táto skutočnosť by nám mala napovedať, aký dôležitý je liek, ktorý sa dá kúpiť kdekoľvek. Bohužiaľ, s reklamou sme veľmi opatrní a veríme, že doplnky stravy nie sú riešením všetkých našich zdravotných problémov.

Užívanie doplnkov je obľúbené najmä na jar. V zime zaspávame a zabúdame na svoj zovňajšok, nevenujeme mu veľkú pozornosť, no na jar, keď vieme, že sa blíži leto, začíname šalieť a hľadať tisíc spôsobov, ako vyzerať lepšie. Nie vždy konáme racionálne.

Najčastejšie siahame po doplnkoch stravy na chudnutie v nádeji, že zhodíme zbytočné kilogramy bez námahy. Rovnako obľúbené sú všetky doplnky na vlasy a nechty, ale aj iné zmesi, ktoré ovplyvňujú fungovanie nášho tela. Musíme však pamätať na to, že takéto tabletky nielenže neovplyvnia náš organizmus, ale zaťažia aj pečeň, čo môže byť naozaj fatálne a spôsobiť rôzne zdravotné problémy.