O správnu a vyváženú stravu sa musia športovci starať špeciálnym spôsobom. Ak chcú dosiahnuť skvelé výsledky, zlepšiť výkonnosť svojho tela, tak aj – neodradiť sa od intenzívneho fyzického cvičenia – je to nevyhnutné. Bežná, zdravá, vyvážená strava v prípade športovcov rozhodne nestačí.

Intenzívne tréningy urýchľujú spotrebovanie určitých látok alebo ich vyplavenie z tela von. Preto sa profesionálnym športovcom odporúča používať špeciálne doplnky a doplnky. Dôležité je prispôsobiť ich potrebám vášho tela. Súvisí to okrem iného s druhom športu, či sa venujeme amatérskemu alebo profesionálnemu športu, či sa zameriavame na budovanie svalovej hmoty alebo všeobecnejšie na zlepšovanie výsledkov. Tu si v súlade s touto potrebou ľahko vyberiete tie správne živiny.

Treba si dôkladne skontrolovať ich zloženie a pôsobenie a nekupovať podozrivo lacné prípravky z neoverených zdrojov, mohli by ste si len uškodiť.

Vhodné pomery prijatých živín

Živiny pre športovcov sú široko používané a sú veľmi obľúbené medzi amatérmi i profesionálmi. Živiny podporujú rast sily a svalov a zlepšujú celkovú výkonnosť organizmu. Medzi nimi sú prípravky, ktoré majú mierny anestetický účinok. Vďaka tomu je možné realizovať intenzívnejší tréning.

Nechýbajú ani živiny podporujúce spaľovanie tukov a tie, vďaka ktorým sa po ťažkom tréningu dokážeme rýchlejšie zregenerovať a naštartovať do ďalšieho. Mnoho ľudí má veľa obáv z ich fungovania. Tieto druhy látok však nie sú zlé, ak sa používajú s mierou a v správnom pomere. Živiny však majú aj určité nevýhody.

Niektorí ľudia si myslia, že sú úplne neškodné, pretože nemajú žiadne vedľajšie účinky. To je síce pravda, ale až v momente, keď neprekročíme maximálnu odporúčanú dávku. Predávkovanie touto látkou nie je nášmu telu ľahostajné a v dôsledku toho sa naša pohoda môže zmeniť. Okrem toho môžete pociťovať bolesti hlavy a v horšom prípade mdloby.

Ako vieme, bielkoviny sú zodpovedné za vývoj svalov, ale sú už prirodzene obsiahnuté v tele. Preto zavádzanie nadmerného množstva bielkovín pre telo môže spôsobiť nepríjemné ochorenia. Medzi živiny patrí kreatín. Je zodpovedný za ochranu sacharidov a vstrebávanie bielkovín. Rovnako ako bielkoviny – pri ich nadbytku však pôsobí na náš organizmus deštruktívne.

Bezpečnosť pri používaní živín

Častou otázkou ľudí, ktorí pravidelne trénujú, je všeobecný účinok doplnkov. Rôzne vyjadrenia o účinkoch suplementov vyústili do veľkej skupiny ľudí, ktorí sa domnievajú, že celkový účinok suplementov je veľmi škodlivý. Veľmi často sa takíto ľudia domnievajú, že užívanie doplnkov vedie k vedľajším účinkom a je považované za veľké nebezpečenstvo a vystavovanie nášho tela.

Preto sa pred kúpou a užívaním takéhoto doplnku oplatí zoznámiť sa s tým, čo taký doplnok stravy je, na čo slúži a aké zlúčeniny obsahuje, oplatí sa tiež venovať pozornosť tomu, kde takýto doplnok kupujeme, najbezpečnejší produkt je možné zakúpiť v renomovaných obchodoch. Často sa stáva, že sa takýto doplnok užíva s veľkým množstvom kofeínu, ktorý veľmi zle vplýva na náš nervový systém a spôsobuje nepríjemné následky.

No sú aj ľudia, ktorí veria, že celkový účinok suplementov nie je pre náš organizmus nijak škodlivý, práve naopak. Pomáhajú nám dopĺňať stravu a veľmi často zvyšujú telesnú hmotnosť za predpokladu, že takýto doplnok užívame v súlade s potrebami nášho tela.