Športovci, ktorí sa venujú silovému tréningu, sa primárne zameriavajú na čo najrýchlejší a najbezpečnejší nárast čistej svalovej hmoty. Bez použitia vhodných proteínových suplementov by sa takýto cieľ dosiahol len veľmi ťažko, preto sa dá s istotou povedať, že takéto prípravky sú pre kulturistov nevyhnutné.

Zároveň by sa mali rozptýliť akékoľvek pochybnosti o zdravotných účinkoch takýchto doplnkov. Obsahujú prírodné zložky (hlavne bielkoviny), ktoré by telo malo konzumovať s jedlom – čo je však u športovcov nemožné. Ich telá potrebujú po každom tréningu veľmi intenzívnu regeneráciu a obrovské množstvo bielkovín, aby sa svaly mohli skutočne rozvíjať.

Bez podpory vhodných suplementov si s ním žiadna diéta neporadí. Nezabudnite však vždy užívať doplnky v súlade s odporúčaniami výrobcov a lekárov, pretože prebytok vitamínov a živín môže byť pre telo aj katastrofálny.

Sacharidové doplnky – zloženie a aplikácia

Sacharidové doplnky sú jedným z najčastejšie kupovaných produktov. Používané športovcami umožňujú efektívne dopĺňanie živín, čím dávajú šancu na doplnenie energetických zásob. Tieto prípravky je možné užívať pred, počas a po tréningu. Prečo sú tieto doplnky také cenené?

Pri tréningu sa využíva glykogén, ktorý sa ukladá vo svaloch. Jeho trvalá strata vedie nielen k úbytku svalovej hmoty, ale aj k viditeľnému poklesu ich práce. Suplementácia uhľohydrátmi teda umožňuje nielen udržiavať primeranú rovnováhu tejto zložky v tele, ale poskytuje aj energiu, ktorá vám umožní predĺžiť váš tréning.

Doplnky tohto typu sa odporúčajú predovšetkým vytrvalostným športovcom, ktorých disciplíny sú spojené s dlhodobou námahou (napr. cyklistika, maratóny). Sacharidové doplnky zlepšujú efektivitu tréningu, podporujú regeneráciu svalov a prispievajú k zvýšeniu výkonnosti organizmu.

Predtréningové doplnky – zloženie a aplikácia

V dnešnej dobe si športovci uvedomujú, že pracovať na svaloch a formovaní postavy je možné nielen počas a po tréningu, ale aj pred jeho začiatkom. Predtréningové doplnky pripravujú telo na zvýšenú fyzickú námahu, medzi ich pôsobenie patrí predovšetkým dodanie telu vhodných živín a pomoc pri redukcii telesného tuku.

Tieto prípravky obsahujú rôzne prvky, možno ich vybrať aj v závislosti od individuálnych očakávaní. Medzi opakujúce sa zložky patria: beta-alanín, taurín, citrulín malát a kofeín. Citrulín malát sa podieľa na syntéze oxidu dusnatého.

Pravidelný príjem tohto doplnku zlepšuje výkonnosť organizmu. Kofeín a taurín stimulujú organizmus, podporujú transport živín, znižujú únavu. Beta-alanín zvyšuje efektivitu celého tela, čo umožňuje oveľa intenzívnejší tréning. Živiny tohto typu nájdete okrem iného aj v športových obchodoch.