Výrobcovia doplnkov stravy sa spoliehajú na ingrediencie, ktoré vznikajú v laboratóriu, no využívajú aj tie z prírody.

Prirodzené chudnutie – kofeín je látka, ktorá sa umiestňuje do doplnkov, ktoré ovplyvňujú úroveň koncentrácie. Okrem toho kofeín podporuje proces spaľovania nadbytočného telesného tuku. Preto ho nájdeme v produktoch odporúčaných na redukciu tuku. Ďalšou prírodnou zložkou takýchto doplnkov je zelený čaj. Extrakt z nej nájdete v mnohých tabletách, ktoré pomáhajú zbaviť sa zbytočných kilogramov.

Testosterón prirodzene – Medzi živinami nájdeme také, ktorých úlohou je zvýšiť hladinu testosterónu. Vo veľkej miere sú založené na prírodných látkach, ktorých účinky sú známe už dlho. Používajú sa tu bylinné extrakty. Je to napríklad palcát mletý alebo saw palmetto. Používa sa aj senovka grécka. Tieto látky sú určené na stimuláciu rastu svalov a zabezpečenie rýchlejšieho rastu čistej svalovej hmoty.

Obľúbený doplnok stravy

Spomedzi živín, ktoré možno nájsť na pultoch obchodov pre športovcov, si pozornosť zaslúži kreatín. Je to jeden z najpopulárnejších doplnkov, ktoré už roky podporujú športovcov pri budovaní svalov.

Výhody užívania kreatínu – Pravidelná suplementácia prináša mnohé výhody. V prvom rade ovplyvňuje vytrvalosť tela, zúčastňuje sa energetických procesov. Kreatín stimuluje anabolizmus, urýchľuje stavbu svalového tkaniva. Zvyšovaním hydratácie prispieva k pocitu napumpovania svalov. Pozitívny vplyv na tréning bol opakovane dokázaný výskumom.

Formy a dávkovanie – Na trhu je množstvo foriem kreatínu. Najpopulárnejší z nich je monohydrát. Nájdeme tu aj chelát, čo je kombinácia kreatínu s horčíkom, alebo malát. Kreatín je dostupný v kapsulách, prášku a niekedy aj v tekutej forme. Užívanie by sa malo riadiť pokynmi výrobcu, aby nám kreatín v dôsledku nadmerného príjmu neuškodil. Medzi cyklami by mali byť prestávky.

Doplnok poskytujúci účinok

Medzi množstvom živín, ktoré možno nájsť v obchodoch pre športovcov, nechýbajú ani doplnky na báze kreatínu. Ide o obľúbený produkt, ktorý zaručuje zrýchlenie procesu budovania suchej svalovej hmoty.

Pôsobenie kreatínu – Kreatín je látka, ktorá nemá škodlivý vplyv na organizmus. Ak ho užívame podľa odporúčaní, pomôže nám pri budovaní svalovej hmoty. Ovplyvňuje anabolické procesy, urýchľuje stavbu bielkovín, ktoré tvoria svalové tkanivo. Okrem toho sa podieľa na energetických procesoch, čím poskytuje väčšiu dávku energie pri intenzívnom tréningu. Ovplyvňuje teda odolnosť organizmu.

Pre koho sú doplnky určené? – Kreatín nie je v obmedzenom množstve nebezpečný, no niektorí ľudia by si pri jeho užívaní mali dávať pozor. Opatrní by mali byť ľudia trpiaci chorobami obličiek. Kreatín sa tiež neodporúča pri hypertenzii a ochoreniach tráviaceho systému. Ostatní ľudia by mali užívať doplnok podľa pokynov a počas liečby piť veľa vody.