V poslednej dobe je okolo doplnkov veľa kontroverzií. Niektoré z nich sa ukážu ako celkom správne. V posledných rokoch sa spotreba týchto špecifík výrazne zvýšila. To znamená, že väčšina ľudí pristupuje k takýmto látkam celkom ľahkovážne a bez rozmýšľania. Medzitým ich nesprávne použitie nemôže priniesť žiadne výsledky alebo vážne poškodiť. Neodporúča sa ani prebytok vitamínov a v prípade niektorých vitamínov a minerálov môže byť škodlivý. Ak teda nie je dôvodné podozrenie, že nám niektorá z látok chýba, nie je potrebné takéto prípravky prehĺtať.

Doplnky – kedy môžu byť nebezpečné? Ak skombinujeme viacero doplnkov a tie do istej miery duplikujú svoje zloženie, môžeme viesť k tomu, že niektorých látok bude v našom tele priveľa. To môže viesť k tzv hypervitaminóza. Nezabúdajte, že tieto látky si dodávame aj prirodzene a vyživujeme sa každý deň. Preto je ľahké sa predávkovať.

Rozdiely medzi doplnkami a liekmi

Užívanie doplnkov stravy je veľmi časté a navyše sa spájajú s liekmi, takže sa zdá, že ich užívanie vylieči naše neduhy. Doplnky a lieky však nie sú to isté.

Hlavným rozdielom medzi týmito látkami je ich účel. Lieky sú zamerané na prevenciu a liečbu rôznych druhov ochorení a doplnky sú potraviny, ktorých úlohou je doplniť našu každodennú stravu. Informácie o tom, či ide o liek alebo doplnok, sú vždy uvedené na obale produktu, preto sa oplatí pozorne si prečítať popis produktov.

Mnoho liekov je možné zakúpiť iba v lekárni na lekársky predpis. Doplnky sú zase bežne dostupné v lekárňach aj v bežných obchodoch, supermarketoch a dokonca aj na čerpacích staniciach. Mali by sme tiež pamätať na to, že doplnky výživy môžu na rozdiel od liekov obsahovať iba minerály, vitamíny a prírodné látky nachádzajúce sa v potravinách. Bez ohľadu na tieto rozdiely by mali byť oba typy produktov zamerané na naše zdravie.

Doplnky na chudnutie

Mnoho ľudí, ktorí majú problémy s nadváhou, siaha po rôznych druhoch opatrení na podporu procesu chudnutia. Tieto doplnky sú široko dostupné v lekárňach a obchodoch. Aby ste našli tie najlepšie doplnky pre naše telo, pozorne si prečítajte informácie na obale produktov. Doplnky na chudnutie by mali obsahovať mikroelementy, ktoré regulujú metabolizmus, teda horčík, kofeín, draslík alebo vitamín D.

Veľmi dôležitú úlohu zohráva aj vláknina, ktorá v žalúdku napučí a dodá pocit sýtosti, pričom telu nedodá ďalšie kalórie. Týmto spôsobom môžete znížiť chuť do jedla a obmedziť množstvo jedla. Dôležitou zložkou doplnkov, ktoré pomáhajú pri chudnutí, je aj kyselina hydroxycitrónová, ktorá brzdí tvorbu tukového tkaniva.

Nestačí však brať suplementy a sedieť na gauči a jesť čokoládu. Nezabúdajte, že doplnky na chudnutie nie sú všetko, najlepšie výsledky dosiahnete, ak ich skombinujete s fyzickou aktivitou a zdravou stravou.