V snahe o dokonalé vyrysovanie postavy je dôležité správne periodizovať tréning. Mal by zahŕňať obdobia vyššej a nižšej intenzifikácie pohybových cyklov. Mali by sme tiež predvídať čas, kedy môže byť potrebná dlhšia prestávka vo vykonávaní fyzickej námahy. Naše telo musí byť na to pripravené.

Vedomá kontrola únavy počas tréningu nie je jednoduchá. Hlavne na začiatku. Časom, keď svoje telo dostatočne spoznáme a naučíme sa správne čítať signály, ktoré nám vysiela, to pôjde ľahšie. Aby sme predišli pretrénovaniu, mali by sme dodržiavať vhodnú diétu, zabezpečiť dostatočný spánok a účinnú suplementáciu.

Čo ak sme sa však pretrénovali?
Vtedy je potrebné dať si pauzu od cvičenia, ktoré je spojené s dodaním telu primeraného množstva spánku a relaxu. Vo vyváženej strave by sa však malo pokračovať. Znížiť následky pretrénovania nám môžu pomôcť doplnky, ktoré obsahujú beta alanín, vitamín D, horčík, kreatín, BCAA, kyseliny omega 3. Náš organizmus podporí aj ženšen, citrónovník čínsky, maca a ruženec horský. Samozrejme, čas hrá hlavnú úlohu pri návrate do formy.

Populárne predtréningové doplnky

K dosiahnutiu efektu „svalovej pumpy“ napomáhajú predtréningové doplnky. Samozrejme, aj ako doplnky výživy dodajú energiu potrebnú pri cvičení. Sú založené predovšetkým na vlastnostiach turínu, beta alnínu, terusínu či arginínu.

Patria sem energizujúce živiny. Ich špeciálne zloženie dodáva telu veľkú dávku energie, čo umožňuje zvýšiť intenzitu tréningu a výrazne predlžuje jeho trvanie. Umožňuje tiež vyhnúť sa pocitu nadmernej svalovej únavy a efektu pretrénovania. Ich receptúra ​​tiež zaisťuje regeneráciu svalov po tréningu, čím vylučuje vznik katabolických procesov. Vďaka tomu môže cyklus cvičenia prebiehať viackrát denne. Užívanie tohto typu prípravkov však vyvoláva pochybnosti o účinnosti navodenia anabolických účinkov.

Predtréningové suplementy je vhodné užívať niekoľko hodín pred plánovaným cvičením, aby ich telo stihlo vstrebať. Mali by ste tiež pamätať na úpravu stravy. Mala by pozostávať z produktov, ktoré sa neprilepia na tráviaci systém, pretože to môže blokovať vstrebávanie živín.

Čo sú posilňovače dusíka

Dusíkové boostery sú suplementy klasifikované ako typ predtréningových pomôcok. Obsahujú arginín, ktorý vykazuje inú rýchlosť vstrebávania.

Dusíkové boostery používané ako doplnky stravy zvyšujú kapacitu obehového systému, transportujú kyslík do miest pracujúcich svalov. Ovplyvňuje teda silu a „svalovú pumpu“. Dobrým riešením na udržanie vysokej úrovne svalového prírastku je užívanie týchto doplnkov v substitučnom cykle. Ak však chceme dosiahnuť kolosálne efekty, najlepšie je spojiť ich v jednom tréningu. Takéto cvičenia poskytujú rýchlejšie výsledky z týždňa na týždeň.

Booster je silný stimulant, ktorý neobsahuje cukor. Prípravok je tiež atykatabolický a anabolický. Zlepšuje regeneráciu svalov, zvyšuje ich silu a vytrvalosť pri zvýšenej námahe. Dusíkové boostery rozširujú cievy, takže pocit „nafúknutých svalov“ trvá dlho.

Po dlhom čase si telo na ich fungovanie zvykne. Preto by sa nemali používať dlhšie ako dva mesiace. Po tejto dobe by ste si mali dať prestávku. Môžu sa však použiť len niekoľkokrát do roka.