V televízii či rádiu môžeme vidieť desiatky reklám na doplnky stravy. Dozvedáme sa z nich, že nedostatkom základných živín trpí v podstate každý človek. Je to naozaj tak, alebo je to len reklamný trik? Inými slovami, mal by každý užívať doplnky výživy? Samozrejme, nie každý – všetko závisí od viacerých faktorov a predovšetkým:

  • životný štýl,
  • denná strava,
  • zdravotný stav.

Sú situácie, ktoré si dokonca vyžadujú doplnky. Ide o stavy, v ktorých je ľudský organizmus oslabený a vyčerpaný, napríklad intenzívnou prácou alebo chorobou v anamnéze, toto je obdobie, v ktorom je človek na nízkokalorickej diéte, tehotenstvo a dokonca aj obdobie puberty.

Zároveň je však v niektorých situáciách potrebné užívanie doplnku konzultovať s lekárom. Stáva sa to pri chronických ochoreniach, užívaní niektorých liekov a dokonca aj vtedy, keď vedieme striedmy životný štýl a vyváženú stravu (v druhom prípade netrpíme nedostatkom vitamínov).

Prečo sa oplatí užívať doplnky výživy?

Pre mnohých ľudí je užívanie doplnkov jedinou formou, ako dodať telu všetky cenné minerály a vitamíny. Treba však pripomenúť, že základným zdrojom poskytovaných faktorov by mala byť vyvážená a pestrá strava. Ak nie je schopný naplniť očakávania ľudského tela, treba sa podporovať doplnkami stravy a multivitamínovými prípravkami.

Každá živina, minerál alebo vitamín má v ľudskom tele špecifickú úlohu. Ak sa s jedlom neposkytnú všetky potrebné faktory, dôjde k narušeniu fungovania orgánov a systémov v ľudskom tele. To sa nemôže stať, pretože akékoľvek nedostatky vedú k nezrovnalostiam a chorobám. Organizmus, ktorý nedostáva potrebné prvky a vitamíny, začína zlyhávať.

Doplnok stravy je dobrou alternatívou pre ľudí, ktorí žijú v neustálom zhone a nedokážu si zabezpečiť racionálne stravovanie. Aby sa vyhli nedostatkom, môžu požiť špeciálne zložené prípravky.

Kreatín ako obľúbený doplnok stravy

Kreatín je jedným z najpopulárnejších doplnkov. S chuťou po nej siahajú kulturisti aj bežní amatéri cvičenia v posilňovni. Obľúbenosť kreatínu je výrazne ovplyvnená jeho vynikajúcimi vlastnosťami, využívanými v procese budovania cenných svalov.

Kreatín je tiež považovaný za jeden z najúčinnejších prostriedkov. Jeho pôsobenie umožňuje zvýšiť silu a vytrvalosť cvičiaceho, čo môže výrazne predĺžiť trvanie tréningu a získať z neho ešte lepšie výsledky.
Za silu kreatínu sú zodpovedné tri aminokyseliny: arginín, glycín a metionín. Aminokyseliny zohrávajú významnú úlohu pri syntéze svalových bielkovín a ovplyvňujú vývoj svalového tkaniva.

Kreatín je mimoriadne populárny doplnok, vďaka čomu je dostupný v mnohých pohodlných formách. Kreatín je možné užívať vo forme prášku, tekutiny, kvapiek a dokonca aj špeciálnych tyčiniek a žuvačiek.

Špecialisti odporúčajú začať suplementáciu kreatínom tak, že ním telo nasýtite, a potom sa snažiť udržať jeho optimálnu hladinu.