„Masovanie“ sa spája s tým, že štamgasti z posilňovní dvíhajú čoraz viac závaží na činky. Je však možné urobiť si hmotu aj doma. Efektívny bude kalistenický tréning, teda cvičenie s váhou vlastného tela. Nie je potrebné kupovať špecializované vybavenie, užitočná bude iba tyčinka, ktorej cena v internetových obchodoch začína od 5 eur.

Cviky ako príťahy, rôzne varianty klikov, drepy, planky, výpady efektívne formujú postavu. Ďalšou výhodou je budovanie sily, nie každý zdvihne činku s hmotnosťou 80 kg a toľko sa dá zdvihnúť aj doma ťahaním na hrazde. Výhody kalisteniky sú, že môžete cvičiť kdekoľvek. Ak idete na dovolenku, môžete si vybrať miesto v parku alebo na pláži, kde je možné plnohodnotne cvičiť. Výsledkom budú vypracované svaly a zvýšená sila a vytrvalosť. Nezabudnite cvičenie doplniť vhodnou stravou prispôsobenou fyzickej námahe so správnym množstvom kalórií.

Cvičenie na kapucni

Hovorovo sú kapucne trapézové svaly, ktoré sú súčasťou chrbtových svalov. Tento sval nám pomáha pri pohyboch hlavy a pletenca horných končatín. Kapuce sú pomerne malá skupina svalov, no pri snahe o mohutnú postavu ju netreba zanedbávať. Trapézový sval sa najčastejšie precvičuje pri tréningu chrbta alebo ramien, pretože táto časť svalu sa vtedy silne zapája.

Najlepším vybavením na vykonávanie cvikov sú činky a činka, no doma ich môžeme nahradiť napríklad fľašou s vodou alebo inými závažiami tohto typu. Najobľúbenejšie cvičenia pre kapucne by sa mali vykonávať v sede, zdvíhanie ramien s činkami a zdvíhanie rúk do strán.

Činka je podobná, len ju treba držať vzadu. Ďalším cvikom na trapézový sval je tzv pokrčí ramenami, a spočívajú v dvíhaní ramien až do maximálnej kontrakcie svalov, potom ramená zafixujeme dozadu a chvíľu podržíme, samozrejme pomocou činky alebo činiek.

Samotný tréning nie je všetko – pamätajte na vyváženú stravu

Ľudské telo potrebuje na správne fungovanie veľa ingrediencií. Medzi takéto látky patria bielkoviny, vitamíny, minerály a aminokyseliny. V tomto článku sa oplatí zamerať na aminokyselinu s názvom beta-alanín. Čo to je a kto by to mal používať?

Je určený hlavne pre športovcov. Používajú ho ako doplnok stravy, ktorý znižuje fyzickú únavu vznikajúcu po intenzívnom tréningu. Prečo je táto aminokyselina taká populárna? Je to preto, že má vysokú aktivitu. Účinky sú viditeľné veľmi rýchlo, približne po 6 dňoch od jeho použitia. Aké predpoklady má táto aminokyselina?

Ide o zvýšenie svalovej účinnosti a vytrvalosti. Navyše nie každý vie, že sa podieľa na tvorbe bielkovín. Aká dávka je potrebná na zaznamenanie účinkov? Všeobecne akceptovaná dávka sa pohybuje od 3,2 do 6,4 gramov denne. Každý je však iný a dávky sa môžu výrazne líšiť. Túto zložku sa tiež oplatí používať, pretože má výrazný vplyv na ľudský organizmus