Plank, alebo inak plank cvičenie alebo plank cvičenie, je typ tréningu, ktorý vám umožní veľmi pekne vyrysovať telo. Oplatí sa však vedieť, že efektom takéhoto cvičenia nie je len vyrysované telo, ale aj mnohé zdravotné benefity.

Správne prevedený cvik pomáha spevniť hlboké svaly a svaly trupu a prvé účinky sú viditeľné už do mesiaca. Spočiatku by ste mali držať pozíciu planku asi 30 sekúnd, pričom toto cvičenie robte dvakrát týždenne. S každým ďalším týždňom sa oplatí pridať asi 15-20 sekúnd, vďaka čomu sa svalové tkanivo začne pomaly rozvíjať.

Iste, prvý vykonaný cvik môže skončiť prepadákom, pretože je potrebná sústredenosť a tiež veľmi pevná vôľa. Časom by sa to však malo zlepšiť. Pred vykonaním planku sa však oplatí pripraviť sa na cvičenie správnym rozcvičením. Vďaka tomu by malo všetko prebehnúť hladko a prvé účinky budete môcť pozorovať už v krátkom čase.

Beta-alanín naozaj funguje!

Každý, kto potrebuje veľa vytrvalosti a vitality, by mal vyskúšať beta-alanín. Ide o typ aminokyseliny, ktorý bol pripravený priamo pre športovcov. Jeho účinkom je hlavne vyživiť svaly tak, aby sa znížila únava. Znie to podozrivo? Nič, lekárske vyšetrenia vyšli pozitívne.

Skupina športovcov študovala tento produkt 12 mesiacov, dosiahli lepšie výsledky a po vysadení tejto aminokyseliny nepozorovali žiadne negatívne vedľajšie účinky. Beta-alanín neprináša do tela nič nové, ale tlmí katabolický efekt ihneď po tréningu, vďaka čomu je telo veľmi dobre vyživované.

Ďalšou pozitívnou výhodou je, že beta-alamín spôsobuje rýchlejší rast svalovej hmoty – a to všetko preto, že zlepšuje svalovú kontrakciu a relaxáciu. Dá sa povedať, že beta-alanín je veľmi dobrým opatrením pre športovcov. Napríklad profesionálni cyklisti zaznamenali lepšie výsledky na úrovni 4 % a profesionálni kulturisti zaznamenali lepšiu svalovú vytrvalosť po tréningu.

Cennou podporou bude aj kazeín

Kazeín je bielkovina v mlieku, ktorá sa vyrába tráviacim procesom so syridlom. Kazeín je najdôležitejšou bielkovinou v mlieku, tvorí až 75 % všetkých bielkovín a je najlepším stavebným materiálom. Žiaľ, syridlo produkujú len deti a dospievajúci, preto sa mlieko ako zdroj kazeínu u starších ľudí neodporúča, ale je možné ho konzumovať vo forme doplnkov stravy. Tento typ proteínu má porovnateľné zloženie aminokyselín obsiahnutých v srvátkovom proteíne. Preto sa odporúča pre športovcov, pretože pomáha pri oprave a obnove svalového tkaniva.

Vplyvom dlhodobého spracovávania kazeínu v našom tele sa bielkovina uvoľňuje do krvného obehu pomalšie, preto sa oplatí konzumovať ju večer, pretože spánok je najdlhšia doba bez príjmu potravy, a preto sa kazeín počas spánku chráni naše telo pred katabolizmom, ktorý sťažuje budovanie svalovej hmoty. Kazeín sa odporúča aj chudnúcim ľuďom, pretože po konzumácii vytvára zrazeninu, ktorá dáva pocit sýtosti na dlhú dobu.