Väčšina ľudí, ktorí chcú schudnúť, sa zvyčajne rozhodne začať s veľmi prísnou diétou. Najčastejšie ide o obľúbené diéty, ktoré pochádzajú z farebnej tlače alebo internetu. Žiaľ, ukazuje sa, že väčšina týchto diét je účinná len na chvíľu, ihneď po ich vysadení sa často vraciate k starým stravovacím návykom a veľmi rýchlo nastáva jojo efekt.

Lekári odporúčajú takto neexperimentovať s vlastným telom. Podľa ich názoru je najlepším riešením navštíviť profesionálneho odborníka na výživu. Takýto človek by mal so svojím pacientom viesť dlhý rozhovor a dozvedieť sa o jeho doterajších stravovacích návykoch a slabostiach. Potom vypracuje vhodnú diétu pre daný organizmus so špecifickou kalorickou hodnotou na základe pacientových obľúbených produktov. Odporúča sa, aby sa zmena netýkala len daného časového obdobia, ale celého budúceho života. Inak sa nám zhodené kilogramy môžu veľmi rýchlo vrátiť aj pri dvojnásobnej sile a pokaziť nám niekoľkomesačné útrapy.

Ako schudnúť zdravo?

Mnoho ľudí sa sťažuje na problémy súvisiace s obezitou. Nejde im len o vzhľad, ale aj o množstvo zdravotných problémov, ktoré vznikajú. Nikto samozrejme nechce vyzerať zle a každý z nás by chcel potešiť seba aj ostatných. Niekedy je potrebné dať zbohom kilám navyše.

Pretože samotné obmedzenia a napríklad odmietanie sladkostí už nestačia. Niekedy musíte výrazne znížiť kalorický obsah všetkých jedál skonzumovaných počas dňa. Najlepším riešením, ak chceme uskutočniť zdravú zoštíhľujúcu kúru, je stretnutie s odborným dietológom. Mal by navrhnúť stravu dokonale prispôsobenú našim potrebám. Takáto strava bude vyhovovať aj našim kulinárskym preferenciám, pretože dietológ vedie s každým svojim pacientom dlhý rozhovor o aktuálnej strave.

Samostatne však nie je dobré používať chudnúce diéty, ktoré sú prevzaté z farebných časopisov pre dámy a z internetu. Nie sú vždy bezpečné.

Ako schudnúť efektívne a rýchlo?

Mnoho ľudí s nadváhou alebo jednoducho obéznych hľadá spôsoby, ako so svojim problémom bojovať. Najčastejšie by chceli schudnúť rýchlo a bezbolestne. Žiaľ, takáto fyzická možnosť zatiaľ nie je. Aby ste zhodili prebytočné kilogramy, musíte tvrdo pracovať. Všetko samozrejme závisí od ich množstva.

Po prvé, neexistuje spôsob, ako schudnúť bez zmeny stravovania. Je nevyhnutné začať pravidelne jesť malé jedlá. Malo by ich byť asi päť. Okrem toho je potrebné znížiť kalorický obsah jedla. Ak chcete schudnúť, je najlepšie zjesť asi tisíc kalórií denne. Tieto jedlá by mali byť vyvážené a veľmi výživné.

Navyše to určite nebude bez fyzickej aktivity. Je vhodné pravidelne športovať. Najlepšie je vybrať si disciplínu, ktorá nás najviac baví. Môže to byť dokonca chôdza s palicami na hraboše. Plávanie a bicyklovanie sú tiež perfektné. Dôležité je byť aktívny a neustále sa hýbať.