Aké sú najdôležitejšie tipy pre ľudí, ktorí sa práve chystajú začať svoje dobrodružstvo s posilňovňou? Základom je stanoviť si konkrétny cieľ a ísť za ním. Asi nie je nič horšie ako trénovať bezcieľne. Potom môže skôr či neskôr chýbať motivácia a nasadenie už nebude také vysoké ako na samom začiatku.

Okrem toho si nájdite čas. Na začiatok stačí presne poznať všetky cviky, ktoré chcete robiť a stroje. Stojí za to si pozorne prečítať pokyny na obsluhu zariadenia. Pamätajte, že zhon je zlý radca.

Je lepšie stráviť veľa času učením sa o cvičeniach a stroji, ako rýchlo začať s úlohami a vážne sa zraniť. Treba si tiež uvedomiť, že každý musí mať správne motivačné faktory. Bez nej bude ťažké vytrvalo presadzovať predtým stanovené ciele. Nakoniec nemožno ignorovať, že pravidelnosť je veľmi dôležitá a dáva šancu na naozaj veľmi dobré výsledky.

Stanovte si cieľ a choďte za ním

Čo je kľúčové pre každého človeka, ktorý robí prvé kroky v tréningu v posilňovni? Určite je to rozhodnutie o konkrétnom cieli. Na začiatok by to nemalo byť príliš náročné. Ak sa niekto rozhodne, že o mesiac bude druhým Pudzianom, môže ho to všetko rýchlo odradiť. Stojí za to definovať cieľ, ktorý bude dosiahnuteľný pre osobu, ktorá je v tejto téme nová.

Samozrejme za predpokladu, že bude adekvátne nasadenie a práca na najvyššej možnej úrovni. Potom by ste mali začať sledovať konkrétny cieľ. Je dobré si zapísať všetky svoje výsledky – od úplného začiatku, aby ste sa rozbehli. Je isté, že práca prinesie výsledky a potom bude človek ešte viac motivovaný pokračovať v úsilí. Stojí za zmienku, že touto cestou kráča stále viac ľudí a zdá sa, že je to správne. Začínať s tréningami bez konkrétneho cieľa nie je dobré, pretože v skutočnosti sa nemáte o čo snažiť a vaše úsilie rozhodne nebude na správnej úrovni.

Kedy by sa mala stupnica náročnosti tréningu zvýšiť?

Zdá sa vám, že súčasná intenzita vášho tréningu je príliš nízka a chceli by ste ísť na vyššiu úroveň? Neviete však, či to treba urobiť? S tým sa oplatí počkať. Ak máte prvé takéto príznaky, neznamená to, že sa musíte hneď vrhnúť do hlbšej vody.

Stojí za to potvrdiť svojimi výsledkami na nejaký čas, že táto úroveň už skutočne nie je adekvátna súčasným zručnostiam. Toto je skutočne veľmi dôležitý bod. Až potom môžete prejsť na vyššiu záťaž. Všetky takéto zmeny sa však oplatí konzultovať s osobným trénerom alebo jednoducho niekým skúsenejším.

Potom bude riziko, že sa niečo urobí v nesprávny čas, oveľa nižšie. Vo všeobecnosti by ste to však nemali uponáhľať a oplatí sa zvýšiť intenzitu, keď si tým naozaj istý. Na druhej strane to však nemôžete preháňať a „týrať“ sa cvikmi s príliš malou škálou obtiažnosti, pretože v určitom momente nemusí byť motivácia a dostaví sa efekt únavy.