Náhly pokles energie sa môže stať každému, najmä ak si doprajete namáhavú dávku fyzickej aktivity. Čo robiť pre rýchlu regeneráciu a návrat k cvičeniu? Veľa ľudí siaha po sladkých energetických nápojoch, čo je chyba.

Fyzická námaha je spojená so zvýšeným potením, ktoré následne spôsobuje vyplavovanie cenných minerálov z tela. Regeneráciu je preto najlepšie začať hydratáciou organizmu. Na tento účel sa oplatí siahnuť po izotonických nápojoch. Pomáhajú nielen dodať správnu dávku cenných minerálov a vitamínov, ale aj rýchlo rehydratovať organizmus. Ich výhodou je aj to, že obsahujú malú porciu sacharidov, ktoré dodajú ďalšiu dávku energie.

Nezaškodí ani malý snack s vysokým glykemickým indexom, ktorý telo rýchlo premení na energiu potrebnú na zvýšenú námahu. Tu skvele poslúžia energetické tyčinky, ktoré sú malé, šikovné a dajú sa nosiť stále so sebou, dokonca aj pri behaní alebo inej fyzickej aktivite.

Prečo potrebujeme po tréningu dopĺňať tekutiny?

Zvýšená fyzická námaha vrátane tréningu v telocvični, fitness alebo joggingu je spojená s výraznou stratou potu. A pot nie je len voda, ale aj cenné minerály, ktoré z nášho tela vytekajú.

Zloženie ľudského potu závisí od jeho hormonálnej rovnováhy, chorôb a použitej stravy. Jeho hlavnými zložkami sú však voda, draslík, sodík, vápnik, železo a horčík. Každá z týchto zložiek hrá v organizme určitú úlohu, takže jej strata má zdravotné následky. Preto je pri športovom životnom štýle také dôležité nezabúdať na dopĺňanie chýbajúcich mikroelementov.

Vápnik je stavebným kameňom našich kostí, draslík je zodpovedný za správne fungovanie svalov a koncentráciu, horčík sa podieľa na väčšine procesov prebiehajúcich v ľudskom tele. Železo pomáha udržiavať imunitu a rozvádza kyslík do celého tela, sodík a draslík sú zodpovedné za prenos nervových vzruchov a riadenie vodnej rovnováhy organizmu.

Ako vidíte, ide o dôležité zložky, ktoré ovplyvňujú fungovanie ľudského tela a ich stratu netreba podceňovať. Doplnia ich izotonické nápoje pripravené pre športovcov a fyzicky aktívnych ľudí.

Výhody použitia kondicionérov

Ľudia, ktorí chcú vybudovať svaly, zlepšiť svoju fyzickú kondíciu alebo len zhodiť pár kíl navyše, by sa mali dozvedieť o špecializovaných diétach, živinách a doplnkoch stravy. Ich použitie v kombinácii so správne zvolenými cvikmi môže priniesť naozaj skvelé výsledky.

Zloženie živín a doplnkov určených pre športovcov a fyzicky aktívnych ľudí je naplánované tak, aby doplnilo cenné zložky, ktoré sa strácajú potením pri zvýšenej námahe. Zároveň zabezpečujú, aby telo dostalo zloženie zodpovedné za udržanie sily či regeneráciu svalov. Počas vyčerpávajúceho tréningu je ľudské telo vystavené veľkej záťaži, najmä ak je to len začiatok cesty ku krásnej postave. Preto je také dôležité podporovať svoje telo vhodnými prípravkami. To vám okrem iného pomôže vyhnúť sa bolestivým zraneniam.

Výber správneho kondicionéra alebo doplnku môže byť komplikovaný, najmä pre začiatočníka. Preto stojí za to poradiť sa s odborníkom a požiadať o pomoc pri výbere najlepšieho prípravku.