Intenzita tréningu alebo zvolená zostava cvikov určuje efekty, ktoré športovec dosiahne. Tréning, ktorého úlohou bude zlepšovať kondíciu a vytrvalosť, bude iný ako ten, ktorý zvyšuje svalovú silu. Rovnako je to aj so živinami. Živiny vhodné pre silový tréning budú obsahovať bielkoviny aj sacharidy, keďže tie prvé podporujú tvorbu svalového tkaniva, zatiaľ čo tie druhé sú palivom pre správne fungovanie.

Dobrou voľbou je aj akýkoľvek doplnok obsahujúci ďalšie cenné zložky, ako je L-karnitín alebo glutamín. Vďaka L-karnitínu sa nám zvýši imunita a srdcový sval bude chránený. Glutamín zase urýchli regeneráciu svalov. Takéto viacbodové pôsobenie zvyšuje efektivitu tréningu a urýchľuje želané efekty. Mnohí športovci si vyberajú aj špeciálne prípravky určené na tento typ tréningu, takže príjem konkrétnych zložiek si nemusíte kontrolovať sami.

Potréningové doplnky – prísady

Potréningové doplnky môžu užívať ako kulturisti, tak aj ľudia, ktorí sa budú venovať iným druhom športov, kde je dôležitá sila a vytrvalosť. Ide o perfektný doplnok stravy, s ktorým rýchlo zregenerujete organizmus.
Odporúčajú sa ľuďom, ktorí podstupujú intenzívny fyzický tréning. Po živinách tohto typu je vhodné siahnuť hneď po skončení tréningu.

Základným prvkom takýchto živín sú sacharidy, vďaka ktorým si môžete doplniť stratené energetické zásoby. Okrem toho v nich nájdete aj bielkoviny, vďaka ktorým dochádza k obnove svalov. Aminokyseliny BCAA dodatočne chránia svaly pred rozpadom. Posledným, no nemenej dôležitým prvkom sú vitamíny a minerály, ktoré sú zodpovedné za správne fungovanie celého organizmu.

Tieto živiny môžeme rozdeliť na tie, ktoré obsahujú kreatín a tie, ktoré ho neobsahujú. Úlohou prvého je predovšetkým budovanie svalovej hmoty, zatiaľ čo doplnky bez kreatínu slúžia len na regeneráciu.

Čo sú predtréningové zábery

Predtréningové zábery sú doplnky stravy vo forme tekutiny pripravenej na pitie. Sú pomerne obľúbeným, rýchlym a pohodlným spôsobom, ako zvýšiť hladinu energie tesne pred tréningom.

Na trhu nájdete množstvo doplnkov tohto typu s rôznym zložením a účinkom. Všetky sú však zamerané na zvýšenie odolnosti a výkonnosti organizmu, podporu koncentrácie a reakčného času. Predtréningové zábery predovšetkým stimulujú telo pred tréningom, aby boli cviky čo najintenzívnejšie a fyzická námaha prinášala želané výsledky.

Väčšinou sa ich zložky vyberajú tak, aby sa navzájom dopĺňali a umocňovali účinok celého prípravku. Predtréningové zábery sú silne energizujúce prípravky, dodávajú silu a zvyšujú vytrvalosť. Niektoré majú v závislosti od zloženia vplyv aj na rýchlejšiu regeneráciu po tréningu.

Predtréningové zábery sú skvelým riešením, ak potrebujete jednorazovú veľmi silnú injekciu energie, no nenahradia správne vyváženú stravu. Môžu ich užívať ako športovci, tak aj iní ľudia v období zvýšenej fyzickej a psychickej námahy.