Športová aktivita ovplyvňuje nielen našu postavu, ale predovšetkým pohodu a zdravie. Pri výbere konkrétneho druhu športu si uvedomme, že len pravidelné cvičenie môže priniesť želané efekty: zhadzovanie zbytočných kilogramov, zoštíhlenie postavy.

Jedným z najobľúbenejších športov je plávanie. Je to aktivita odporúčaná ľuďom všetkých vekových kategórií, najmä tým, ktorí majú problémy s chrbtom. Plávanie zapája všetky svaly v našom tele, odbremení chrbticu a rozhýbe svaly okolo nej. Pri plávaní sa spaľujú kalórie a naše telo má šancu zoštíhliť.

Okrem toho je potrebné pripomenúť, že pohyb vo vode je skvelá zábava – bez ohľadu na to, či ide o aktívne plávanie, vodný aerobik alebo iné cvičenia. Pri návšteve bazéna si nájdite čas na zahriatie pred plávaním. Plávanie je výborným športom aj pre ľudí so zníženou pohyblivosťou – spolu s inštruktorom je možné zlepšiť konkrétne orgány pohybu.

Tanier po tréningu

Ľudia väčšinou cvičia preto, aby spálili nejaké kalórie, alebo aby si vypracovali lepšiu a príťažlivejšiu postavu. Takže jedenie ako zdroj kalórií nie je podľa niektorých ľudí na cvičenie príliš vhodné. Napriek tomu by sa to nemalo opustiť. Predovšetkým preto, že zbavený živín začne telo slabnúť.

Nechudne, naopak naštartuje proces hromadenia zásob. Ak sa niekto vyhýba pravidelnému jedlu, potom je takýto scenár odhalený. Dôležitosť jedenia po tréningu je daná napríklad potrebou posilniť svalstvo. Najdôležitejšie po cvičení je dodať telu bielkoviny a sacharidy.

Ovplyvňuje tak procesy obnovy svalového tkaniva, ktoré je pri cvičení obzvlášť namáhané. Dopĺňa sa aj hladina glykogénu. Na tanieri po tréningu by teda nemali chýbať sacharidy a bielkoviny, ale ani vitamíny a minerály. Vyhýbať sa jedlu po tréningu, aj keď cvičíte večer, nie je veľmi dobrý nápad.

Čas sa pohnúť

Cvičenie je zdravie, no niekedy môžu vzniknúť pochybnosti o tom, ako dlho by takáto pro-zdravotná aktivita mala trvať. Príliš krátky tréning neprinesie viditeľné výsledky. Na druhej strane, veľmi dlhý môže narobiť viac škody ako úžitku.

Pri hľadaní tipov na dĺžku a pravidelnosť tréningu môžete naraziť na množstvo materiálov v médiách alebo na internete. Každý z nich môže priniesť niečo do života. Vo všeobecnosti však platí, že najdôležitejšie informácie by mali byť potvrdené vo viacerých zdrojoch. A určite môžu byť veľmi užitočné rady skúseného a dôveryhodného trénera. Ako dlho by ste mali cvičiť naraz?

Tu záleží predovšetkým na tom, aké ciele chcete tréningom dosiahnuť. Odhaduje sa, že aby bola účinná, mala by trvať minimálne tridsať – štyridsať minút. Neexistuje však žiadne pravidlo. A koľko času týždenne by ste mali venovať takýmto reláciám? Aj tu veľa závisí od predpokladaného plánu, ktorý sa má realizovať. Vaša aktuálna kondičná úroveň, ako aj typ disciplíny ovplyvňujú, ako často trénujete.