Dobré stravovanie si vyžaduje čas. A to na mnohých úrovniach. Každý deň si ho treba vyčleniť na viacero jedál, ktoré zjete v čo najväčšom pokoji. Okrem toho je dôležité ich pripraviť. Áno, je jednoduchšie zájsť do obchodu a kúpiť si to povestné hotové jedlo alebo využiť ponuku rýchleho občerstvenia. Napriek tomu je takáto stratégia veľmi krátkozraká.

Pri dlhodobejšom vykonávaní určite zhorší vaše zdravie, ale aj pohodu. Spracované potraviny, plné soli a cukru, zaťažujú nielen telo, ale aj ľudskú myseľ. Každá minúta, ktorú strávite prípravou vlastného jedla a jeho konzumáciou v príjemnej atmosfére, je čas investovaný do vášho zdravia.

Zároveň však treba pripomenúť, že stravovacie návyky je lepšie meniť pomaly. Namiesto toho, aby ste odkladali všetko, na čo ste si už zvykli, radšej postupne nahraďte to, čo je nezdravé, prírodnými ingredienciami, ktoré majú blahodarné účinky na organizmus. Nie je to také ťažké, ako sa môže zdať. Stačia dobré úmysly. A trpezlivosť.

V prvom rade dýchajte

Ľuďom, ktorí sú veľmi vystresovaní, sa odporúča zhlboka dýchať, aby im to pomohlo prekonať moment najväčšieho rozrušenia alebo strachu, a potom ich motivovať k činu. Zhlboka dýchajú napríklad milovníci jogy. Ťažko medzi nimi nájsť ľudí bez odstupu od života alebo takých, ktorí sa nedokážu vyrovnať s výzvami každodenného života.

Dýchanie je zrejme pre človeka niečo najzreteľnejšie. Pravdou je, že väčšina ľudí to nerobí správnym spôsobom. Existuje mnoho techník na čistenie dýchania. Najdôležitejšie však je nájsť si čo i len pár minút na to, aby ste sa vedome, zhlboka zhlboka nadýchli a zhlboka vydýchli. Zapracujete tak na odolnosti voči stresu a práve ten ničí výsledky cvičenia a zároveň znižuje účinnosť diéty.

Samotné hlboké dýchanie je navyše súčasťou procesu chudnutia. Kyslík pomáha jednotlivým bunkám správne fungovať, takže sú súčasťou budovania zdravého a výkonného tela. Okrem toho sa toxíny z tela odstraňujú vedomým prehĺbeným dýchaním.

Strečing ako prvé ráno

Zjavne nie veľa, ale pravidelné ranné strečingové cvičenia vám naozaj umožňujú budovať si formu. V prvom rade vďaka nim dokážete rozhýbať svaly a pripraviť telo na výzvy nastávajúceho dňa. Keď je človek stále ospalý, je pre neho ťažké sústrediť sa na konkrétnu úlohu.

Je to náročné vo fyzickej aj psychickej práci. Avšak len pár či desiatka minút rannej rozcvičky vám umožní efektívne sa prebudiť. Raňajky chutia oveľa lepšie a môžete sa hneď pustiť do práce. A s ľútosťou pozerám na svojich spolupracovníkov, ktorí prišli do práce bez najdôležitejšieho jedla dňa a ešte ospalí.

Keď sa zobudia, bude poludnie. Medzitým vás správne vedený životný štýl nabáda k tomu, aby ste toho najviac robili ráno. Výskum ukazuje, že potom máte oveľa väčšiu šancu urobiť niečo konštruktívne. Vstávať treba skôr, to je pravda, ale tých niekoľkominútový strečing, možno polhodina spolu s raňajkami, je dôležitou investíciou do celodenného efektívneho fungovania.