Blíži sa leto, a teda obdobie, kedy je čas obliecť sa do plaviek a odhaliť vnady postavy na očiach ostatných. Toto je posledná výzva na realizáciu plánu, ktorý pomôže vášmu telu formovať ho.

Základom chudnutia nie je, ako sa bežne zaužívalo, pôst, ale správne zvolená strava spojená so systematickým cvičením. Tieto dva prvky musia spolupracovať, ani tá najsofistikovanejšia diéta nebude účinná, ak ju nesprevádza fyzická námaha. Niekedy sa však stane, že to nestačí a potrebujete sa dodatočne podporovať vhodnými doplnkami. Ako pôsobia na telo a sú naozaj účinné?

Špecialisti zdôrazňujú, že prehĺtanie tabliet nenahradí diétu a tréning a doplnky môžu tento proces len podporiť. Pri výbere prípravku sa oplatí siahnuť po takom, ktorý obsahuje konjugovanú kyselinu linolovú, teda CLA, alebo L-karnitín. Prvý podporuje rýchle spaľovanie existujúceho tukového tkaniva, druhý znižuje vstrebávanie tukov. Do stravy sa oplatí zahrnúť produkty bohaté na vlákninu.

Vláknina – podpora správnej výživy

Existuje veľa názorov na vlákninu. Donedávna bola považovaná za balastnú látku, teda takú, ktorá je v našom tele nepotrebná. Vláknina si vďaka svojim výborným vlastnostiam získala uznanie a v súčasnosti kraľuje zdravým stolom.

Vláknina sa delí na vlákninu rozpustnú vo vode a nerozpustnú. Rozpustnú vlákninu nájdete v šťavách a to sú tzv pektíny. Nerozpustná alebo „tvrdá“ vláknina sa nachádza v lignínoch a celulóze z cereálnych produktov. Okrem nich sú to aj gumy, slizy a hemicelulózy.

Vlákninu je možné doplniť doplnkami stravy, no netreba zabúdať, že jej bohatým zdrojom sú mnohé potraviny: ríbezle, maliny, zelený hrášok, fazuľa, sušená fazuľa, pšeničné otruby, kokos, ražné vločky, krúpy.

Potravinová vláknina je celý súbor látok, ktoré sa nachádzajú v bunkových stenách rastlín. Hoci ľudský tráviaci systém nedokáže stráviť ani absorbovať vlákninu, je pre jej správne fungovanie nevyhnutná. Pôsobí detoxikačne, predchádza zápche, čistí črevá. Je tiež skvelým spojencom pri chudnutí a dodržiavaní diét, pretože vám dáva pocit sýtosti a znižuje pocit hladu.

Kazeín – proteín s dobrými vlastnosťami

Je to jeden zo základných doplnkov, ktorý používajú športovci, kulturisti a ľudia, ktorí si chcú vytvarovať postavu. Kazeín, pretože o ňom hovoríme, obsahuje bielkoviny bohaté na vápnik a zároveň sa môže pochváliť výborným antikatabolickým účinkom.

Kazeínové bielkoviny tvoria asi 80 % bielkovín pochádzajúcich zo živočíšneho mlieka a na rozdiel od iných bielkovín sa nerozpúšťajú pri nízkom PH. Kazeín vystavený pôsobeniu žalúdočných kyselín podlieha koagulácii, vzniknuté koagulum zaisťuje stály a pomalý rast aminokyselín v krvnej plazme, čo zaisťuje dlhé antikatabolické účinky.

Kazeínový proteín je skvelou alternatívou pre aktívny tréning. Stimuluje syntézu svalových bielkovín, podporuje redukciu tukového tkaniva a je bohatý na vápnik. Je dokázané, že znižuje riziko rakoviny hrubého čreva. Kazeín je tiež skvelý pre ľudí, ktorí chcú jednoducho dodať svojmu telu viac bielkovín. Najlepšie je aplikovať pred dlhšou prestávkou v jedení, napríklad tesne pred spaním.