Športovci často dychtivo siahajú po veľmi pestrých doplnkoch stravy, aby dosiahli lepšie výsledky. Platí to pre telesné aj pohybové športy. Často sa ukazuje, že ani ten najlepšie zostavený jedálniček a pravidelný tréning nie sú schopné v krátkom čase priniesť očakávané výsledky.

Jednou z najobľúbenejších zložiek v doplnkoch stravy, ktoré sa užívajú pred tréningom, je arginín. Ide o aminokyselinu, ktorej hlavnou úlohou je stimulovať organizmus k činnosti, no nie je to jeho jediná funkcia. Stojí za to vedieť, že arginín je najprirodzenejšia organická zlúčenina nachádzajúca sa v ľudskom tele. Problém s jeho tvorbou sa objavuje vekom, čím je človek starší, tým viac sa zhoršuje produkčná schopnosť organizmu.

Ak si chcete udržať tréningové výsledky na vysokej úrovni, oplatí sa siahnuť po vhodnej suplementácii stravy. Túto aminokyselinu by ste mali užívať striktne podľa pokynov výrobcu na obale.

Čo sú bolesti a ako sa s nimi vysporiadať?

Nedostatočná intenzita tréningu sa môže rýchlo stať veľmi bolestivou. Ak trénujete s príliš veľkou váhou alebo príliš intenzitou, môžete pociťovať bolesť vo svaloch. Ide o takzvanú bolestivosť, teda reakciu organizmu na prekyslenie svalov.

Bolestivá bolestivosť môže účinne odradiť od ďalšieho tréningu. Čo by ste mali urobiť, aby ste sa vyhli bolestiam? V prvom rade by ste si mali tréningy dobre naplánovať, aby ste telu poskytli dostatok času na regeneráciu. Rovnako dôležité je prispôsobiť intenzitu tréningu možnostiam tela.

Je fakt, že príliš slabý tréning neprinesie očakávané výsledky, no príliš intenzívna tréningová jednotka môže narobiť viac škody ako úžitku – nebezpečné sú potom nielen boľavé svaly, ale aj zranenia. Kľúčovým problémom, ako sa vyhnúť bolesti, je správne zahriatie. Malo by to trvať aspoň desať minút. Po tréningu je tiež dobré ponaťahovať si všetky svaly.

Prevodník kalórií – na čo a pre koho?

Kalorická potreba je konštantná hodnota týkajúca sa toho, koľko kalórií by mal konkrétny človek prijať počas dňa. Táto hodnota je priradená jednotke a závisí od viacerých premenných. Je zrejmé, že muž pracujúci na stavbe bude mať oveľa väčšiu kalorickú potrebu ako úradník.

Základným pravidlom je, že čím viac každý deň cvičíte, tým väčšia je vaša kalorická potreba. Kalorická potreba tela je len jednou stranou mince. Aby ste jedli zdravo, oplatí sa vedieť aj to, koľko kalórií skutočne zjete. Nie každý má dostatok trpezlivosti na to, aby vypočítal kalorické zloženie jednotlivých jedál a výsledky zaznamenal do špeciálnych tabuliek.

V tomto smere prídu vhod aplikácie ako menič kalórií. Môžete skontrolovať kalorický obsah jednotlivých produktov, ako aj celých jedál. Tieto aplikácie sa používajú veľmi intuitívne a nikto by s nimi nemal mať problémy – niektoré sú úplne zadarmo.