Tréning býva únavný, takže po čase cítime sucho v hrdle a na tele sa začína prejavovať únava. Aby ste predišli príliš rýchlemu vyčerpaniu, je dôležité udržiavať telo správne hydratované.

Vypijeme skôr, ako nám bude chutiť
Odporúča sa piť vodu skôr, ako pocítime veľký smäd. Nemali by sme si dovoliť byť v stave, kedy pociťujeme nedostatok tekutín. Voda je dobrým riešením, pretože uhasí váš smäd a podporí procesy v tele. berieme do fitka fľašu neperlivej vody a pijeme ju pri cvičení.

Niečo viac
Okrem vody je dobré zásobiť sa izotonickým nápojom. Väčšinou sa predávajú vo veľkých fľašiach alebo vo forme prášku, ktorý sa dá ľahko rozpustiť vo vode. Izotonické nápoje regulujú hladinu elektrolytov, vďaka čomu správne prebiehajú procesy prebiehajúce v tele. Minerály obsiahnuté v dobrých izotonických nápojoch sa podieľajú okrem iného aj na metabolických procesoch. To je dôležité pre energetické hospodárstvo.

Doplnky s BCAA

Obsah BCAA aminokyselín v živinách umožňuje dodať telu zložky, ktoré si nie je schopné samo vyprodukovať. Preto športovci dychtivo siahajú po doplnkoch s rozvetveným reťazcom aminokyselín.

Budovanie svalovej hmoty
Aminokyseliny BCAA sú účinným pomocníkom pri budovaní svalov. Leucín, valín a izoleucín stimulujú tvorbu anabolických hormónov, vďaka čomu stimulujú procesy budovania svalových bielkovín. Aminokyseliny s rozvetveným reťazcom inhibujú katabolizmus, t.j. rozpad svalov. Vďaka tomu podporujú tréning, pretože nezaznamenávame žiadne kvapky. Zlepšujú tiež výkonnosť tela tým, že ovplyvňujú hladinu serotonínu. To je veľmi užitočné, pretože moment únavy sa značne oneskorí.

Regenerácia po tréningu
Aminokyseliny s rozvetveným reťazcom podporujú regeneračné procesy svalov po tréningu a pripravujú ich na ďalší tréning. Zabraňujú ich rozkladu a tiež poskytujú dodatočný zdroj energie, keď je glykogén vyčerpaný. Vďaka aminokyselinám BCAA zaznamenávame nárast sily a svalového tkaniva.

Živiny s L-arginínom

Arginín je aminokyselina, ktorá nie je nevyhnutná pre fungovanie organizmu. Sú však situácie, kedy je najvhodnejšia vyššia hladina arginínu. Uľahčuje liečbu rán, je nápomocný pri kardiovaskulárnych ochoreniach, odporúča sa aj pri silových športoch.

Pôsobenie L-arginínu
L-arginínové doplnky pomáhajú budovať svalovú hmotu. Je to možné vďaka vplyvu arginínu na produkciu oxidu dusnatého. Spôsobuje rozšírenie ciev a lepšiu výživu svalových buniek. Poskytuje im viac kyslíka, vďaka čomu podporuje aj spaľovanie tukov, ktorých sa zbavujeme aeróbnymi procesmi. Oxid dusnatý je tiež prospešný pre potenciu, pretože zlepšuje prietok krvi do penisu. Suplementácia má pozitívny vplyv na sexuálnu výkonnosť.

Výhody použitia doplnku
L-arginín nie je len väčšia sila a vytrvalosť pri fyzickom výkone. Priaznivo pôsobí aj na krvný tlak, pamäť a činnosť srdca. Odporúča sa aj v boji proti bakteriálnym infekciám.