Výživa pre športovcov je široká škála produktov. Výber toho, ktorý nám prinesie uspokojivé výsledky, si vyžaduje trochu vedomostí o téme a správny výber ingrediencií.

Kvalitné suroviny
Ak spoznáme zloženie doplnku, vieme zhodnotiť jeho fungovanie a účinnosť. Keď si na zozname zložiek všimneme srvátkový proteín, môžeme si byť istí, že produkt pomôže budovať svalovú hmotu. Keď sa na obale objaví názov CLA, prípravok je určite užitočný v boji s nepotrebným tukovým tkanivom. Prítomnosť glukozamínu alebo chondroitínu naznačuje, že doplnok je určený na ochranu kĺbov pred zraneniami.

Na čo staviť?
Ak popis produktu na webovej stránke alebo prezentovaný predajcom predpokladá prítomnosť aminokyselín alebo sacharidov v produkte, nemôžeme sa zastaviť. Je dôležité, aký typ látky sa použije. Jednoduché cukry budú fungovať dočasne, zatiaľ čo tie s dlhým reťazcom dodajú energiu na dlhší čas. To isté platí pre bielkoviny.

Zloženie doplnkov stravy

Dostupné doplnky pre športovcov majú rôzne zložky, ktorých účinky nám nie sú vždy známe. Ktoré produkty by ste si mali vybrať, aby ste dosiahli svoje ciele?

Stavebná hmota
Masová strava je zvyčajne obohatená o doplnky. Vyberajme tie, v ktorých nájdeme srvátkový proteín. Je výborným zdrojom aminokyselín, ktoré sú stavebnými kameňmi svalového tkaniva. Srvátkový proteín nám poskytuje vhodnú sadu aminokyselín, vďaka čomu ich telo ľahko vstrebáva. Okrem toho sa zamerajme na produkty ako HMB či kreatín. Stimulujú anabolické procesy a umožňujú získať energiu potrebnú pre intenzívny tréning. Výdrž tela zvyšuje napríklad ZMA. Prípravok obsahuje horčík, ktorý reguluje svalové kontrakcie.

Redukcia tuku
Zbaviť sa tukového tkaniva, ktoré skrýva vyrysované svaly, je niekedy únavný proces. Výborne ho podporia produkty s obsahom L-karnitínu alebo CLA. Vďaka tomu je spaľovanie tukov rýchlejšie a získavame ďalšiu energiu.

Začíname trénovať

Než začneme silový tréning, stojí za to sa poriadne pripraviť. nejde len o správnu výbavu v podobe oblečenia a obuvi, ale aj o správne zahriatie svalov a kĺbov.

Rozcvička pre každého
Veľa ľudí zabúda na rozcvičku, no netreba ju podceňovať. Je to dôležitý prvok tréningu. Naťahovacie cvičenia robíme tak, aby boli svaly správne pripravené na intenzívnu námahu. Tento druh cvičenia je prospešný aj pre kĺby a pomáha predchádzať zraneniam. Pomáhajú znižovať bolesť po cvičení. Zameriame sa aj na aeróbne cvičenia, ako je beh na páse, skákanie cez švihadlo či používanie stacionárneho bicykla.

Prípravky používané pred tréningom
Okrem rozcvičky veľa ľudí používa suplementy na lepšiu prípravu tela na tréning. Zahrievajú svaly a vytvárajú anabolické prostredie. Vďaka tomu stimulujú procesy budovania bielkovín, ktoré tvoria svalové tkanivo. Vďaka tomu tréning prináša lepšie výsledky v podobe priberania.