Samozrejme, športovec musí správne podporovať svoje telo, aby mohol dosahovať skvelé výsledky. Tu treba pamätať na to, že takáto zvýšená fyzická aktivita, ktorá sa vyskytuje u výkonných, profesionálnych športovcov, je pre telo neprirodzená.

Preto je potrebné vhodne dopĺňať tieto zložky, ktoré v dôsledku obzvlášť intenzívneho tréningu dokáže telo rýchlejšie spotrebovať a vylúčiť. Rozhodne teda treba užívať vhodne zvolené proteínové prípravky – najmä tie na báze srvátkového proteínu, prípadne alternatívou k vegetariánom sú tie na báze sójového proteínu. Dopĺňať treba aj elektrolyty – preto sa oplatí siahnuť po špeciálnych elektrolytických nápojoch, ktoré umožňujú postarať sa o správne hospodárenie organizmu s vodou.

Musíte tiež pozorne sledovať svoje telo, aby ste v prípade nedostatku niektorých cenných látok dokázali rýchlo reagovať. Vďaka tomu nepripustíme vážne následky.

Živiny pre budovanie svalovej hmoty

Budovanie svalovej hmoty je pre mnohých mužov veľmi dôležité, pre niektorých mužov, ktorí sa rozhodnú cvičiť v posilňovni, je vlastne jedným z hlavných faktorov. Samotné cvičenie však na dosiahnutie želaných výsledkov nestačí.

Ak chceme túto svalovú hmotu budovať rýchlejšie, aby bola silnejšia, silnejšia a efektívnejšia, potom budú užitočné aj špeciálne živiny. Odporúčajú sa najmä proteínové prípravky, no treba si dávať pozor aj na to, aby boli na báze hodnotných bielkovín. Najlepšou voľbou budú tie na báze srvátkového proteínu, pretože ten je telom dokonale absorbovaný. Preto bude optimálnou voľbou.

Dobre môžu pôsobiť aj sójové prípravky, odporúčajú sa napríklad pre vegetariánov. Rastlinné bielkoviny sú pre naše telo dôležité len vtedy, ak pochádzajú zo strukovín. Ak teda niekto vylúči zo stravy mliečne výrobky a mäso, ostanú mu strukoviny.

Pár faktov o gainerovom kondicionéri

Diéta s veľkým prísunom bielkovín je v poslednej dobe jednou z najobľúbenejších medzi posilňovňami, ktorí chcú schudnúť. Nie každý sa však na to môže spoľahnúť. V tejto situácii sa objavuje gainer – kombinácia bielkovín a sacharidov. Čo je gainer a aké sú jeho výhody?

Gainer je doplnok starostlivosti o pleť – tak je široko prijatý. Žiaľ, je na tom kus pravdy. Keď doplnok obsahujúci iba bielkoviny posilňuje svaly u ľudí s normálnym metabolizmom, môže to viesť k negatívnej energetickej bilancii u ľudí so zrýchleným metabolizmom. V takejto situácii nie je možné vybudovať svalové tkanivo.

Gainer je dobrý anabolit, ktorý posilňuje svaly a celé telo. Je ideálny ako doplnok po tréningu. Treba však pripomenúť, že prvým krokom pred zavedením gaineru je vhodná, pestrá, vyvážená a pravidelná strava. Človek s rýchlym metabolizmom si nemôže dovoliť hladovať. Reštriktívne pravidlá týkajúce sa stravovania a suplementácie gainerom prinesú jasné výsledky už po niekoľkých týždňoch.