Pre mnohých ľudí je diéta spojená iba s hladom a jedlom nanúteným zhora. Len málo z nich sa preto rozhodne zmeniť svoje doterajšie stravovacie návyky.

Diéta by mala zohľadňovať individuálne preferencie potravín. Každé jedlo musí byť správne zložené a malo by obsahovať správne množstvo rôznych živín.

Pri rozhodovaní o diéte stojí za zváženie užívanie vhodných doplnkov stravy. V špeciálnych predajniach a lekárňach nájdeme prostriedky, ktorých účelom je pomôcť vám spáliť nepotrebný tuk. Medzi tie, ktoré sú považované za najprirodzenejšie, patria okrem iných aj tablety s obsahom extraktu zo zeleného čaju.

Zrýchľujú metabolizmus, no nepostarajú sa o celý proces chudnutia za nás. Je potrebné nielen zmeniť stravovacie návyky a obmedziť konzumáciu sladkostí, ale do svojho denného plánu zaradiť aj pohybovú aktivitu. Len takáto cielená akcia nám dáva šancu na úspech.

Vitamíny nevyhnutné pre zdravie

Vitamíny a minerály sú pre naše zdravie veľmi dôležité. Bez ich prítomnosti nemôže naše telo správne fungovať. Poďme sa teda pozrieť na tie, ktoré možno považovať za najdôležitejšie.

  • Vápnik – Jeho úlohou je predovšetkým starať sa o stav našich kostí. Ak z nejakého dôvodu jeho množstvo v tele klesne pod určitú hranicu, v našich kostiach sa spustí proces odvápnenia. Mohli by ste skončiť s osteoporózou, ktorá môže viesť k častým a nezvyčajným zlomeninám kostí.
  • Horčík – Tento prvok sa má predovšetkým starať o stav našich nervov. Jeho nedostatky pociťujú aj svaly, vrátane toho najdôležitejšieho z nich – srdcového svalu. To je dôvod, prečo ľudia trpiaci nedostatkom horčíka zápasia so srdcovými arytmiami.

Jeho správne množstvo zaručuje správne fungovanie štítnej žľazy. Jeho nedostatok má osobitný vplyv na zdravie ženy, ktorá môže mať vážne problémy s otehotnením. Objaviť sa môže aj solídna nadváha.

Pozor na kofeín

To, že kofeín nám dodáva veľa energie, je známe už dlho. Zrýchľuje krvný obeh. Vďaka tomu je náš mozog viac okysličený. Pohoda nás zas robí aktívnejšími a ochotnejšími konať.

Kofeín do tela dodávame najmä pitím kávy, čaju a sýtených nápojov. Niektorí však používajú doplnky stravy, ktoré túto látku obsahujú. S kofeínom, ako s každým iným doplnkom, musíte byť veľmi opatrní. Ako so všetkým, aj kofeínom sa dá predávkovať.

Kofeín užívaný v príliš vysokých dávkach môže znížiť jeho účinnosť. Telo si na to zvykne a po určitom čase to nebude mať žiadny efekt. Druhým dôvodom, prečo by sme nemali konzumovať príliš veľa kofeínu, je nespavosť. Táto látka má silný stimulačný účinok. Po užití vyššej dávky môžeme pociťovať silnú potrebu aktivistov. Možné sú aj svalové chvenie. Okrem toho môže kofeín spôsobiť srdcové arytmie a dokonca aj infarkty.