Prestávka v tréningu je niečo mimoriadne bežné. Z rôznych dôvodov sa to zvláda, no skôr či neskôr sa musíte vrátiť k aktívnemu životnému štýlu. Je to predpoklad pre udržanie zdravia a dobrého pocitu. V závislosti od dôvodu prestávky v tréningu, ako aj od jej trvania, by ste si mali predefinovať svoj tréningový plán.

Definujte jej ciele a stanovte si reálne predpoklady. Po dlhom zranení nemôžete hneď zabehnúť maratón. To len zaťaží telo a sťaží návrat do formy. Je lepšie robiť malé kroky a systematicky zvyšovať záťaž na seba. Pred dosiahnutím vyššej úrovne sa však uistite, že ste pripravení.

Dá sa to urobiť aj návštevou lekára. Je však veľmi dôležité počúvať svoje telo. Bolesť je dôvodom na kontrolu, či je všetko v poriadku. Podobne je to aj s ohromujúcou a dlhotrvajúcou únavou. Ak k tomu dôjde, možno by stálo za to trochu spomaliť, keď sa vrátite k fyzickej aktivite.

Výzvou je aj zranenie

V prípade zranenia to určite nie je jednoduché. Najmä vtedy, keď sa pravidelný tréning stane bežnou súčasťou každodenného života a vaša aktivita sa navyše pretaví do účasti na súťažiach. Prvok súťaživosti pomáha mobilizovať, no žiaľ, pri zranení treba akceptovať aj nutnosť aspoň dočasne opustiť vedľajšiu koľaj.

Väčšina športovcov vie, aké ťažké je vzdať sa tréningu zo dňa na deň. V priebehu rokov však čoraz viac takzvaných obyčajných smrteľníkov prichádza na to, aká veľká, predovšetkým psychická, výzva je vzdať sa pohybu. Nálada je horšia a nie je sa čomu čudovať, pretože telo, hlavne mozog, nedostáva pozitívnu dávku endorfínov.

Úraz je navyše aj obdobím, kedy v dôsledku menšieho pohybu a častejšieho maškrtenia začne človek priberať. Pohoda potom ide hlava nehlava nielen pri pohľade do zrkadla. Na každom kroku cítite ťažkosť. Aby ste sa zotavili rýchlejšie, mali by ste počúvať svojich lekárov a dbať na zdravú výživu, ktorá vám dodá silu.

Dôležitý je aj odpočinok

Niekedy je dobré nechať to tak. Niektorí ľudia sa len ťažko vzdávajú činnosti, ktorá vyústila do pevnejšieho, ale aj štíhlejšieho tela. Obávajú sa, že nedostatok intenzívneho tréningu povedie k návratu nenávidených kilogramov.

Medzitým často príde vhod prestávka od fyzickej aktivity. Umožňuje vám zregenerovať sa, trochu vynechať cvičenie a prípadne sa zapojiť aj do nových cvičebných programov s väčšou energiou. Ako presviedčajú profesionálni tréneri a vedecké výskumy, pohybovú aktivitu je dobré spestrovať. Po určitom čase prestanú fungovať aj tie najúčinnejšie cviky.

A rozhodne neprinášajú potešenie. Horúce leto je nepochybne vhodným obdobím na oddych, kedy sa značná námaha neodporúča. Denne však môžete tráviť čas aktivitami, ktoré vypadnú z kalendára vďaka zapojeniu sa do tréningu. Telo si vtedy oddýchne, no prospieva aj duševnému zdraviu. Môžete sa otvoriť novým inšpiráciám.